Hrozby proti Madurovi ze strany Guaidoa a USA nemají nic společného s demokracií

Hrozby proti Madurovi ze strany Guaidoa a USA nemají nic společného s demokracií

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov uvedl, že měl v úterý v jižním ruském středisku v Soči upřímnou výměnu názorů s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem o situaci ve Venezuele.„Měli jsme upřímnou konverzaci o mnoha otázkách, včetně situace ve Venezuele. Rusko chce, aby obyvatelé Venezuely definovali svou vlastní budoucnost. V tomto ohledu je nesmírně důležité, aby všechny odpovědné subjekty v této zemi zahájily dialog mezi sebou,“ řekl ruský ministr novinářům.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však dále uvedl, když hovořil s novinářem na tiskové konferenci po setkání s americkým protějškem Mikem Pompeem, že hrozby ze strany USA nebo samozvaného prezidenta Juana Guaidoa proti legitimnímu venezuelskému prezidentovi Nikolasi Madurovi nemají nic společného s demokracií.

Na začátku tohoto měsíce Juan Guaido, který se nezákonně prohlásil na prezidenta Venezuely, prohlásil, že by mohl souhlasit s vojenským zásahem Spojených států. Guaido nevyloučil, že by se opozice Venezuely mohla uchýlit k článku Ústavy, který by povolil vnější vojenský zásah. Dne 11. května média informovala, že Guaido požádal svého zástupce ve Spojených státech, aby se setkal s americkými vojenskými představiteli.

Na otázku o možném vojenském zásahu ve Venezuele, americký prezident Donald Trump v březnu uvedl, že „všechny možnosti jsou otevřené“.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zase vyjádřil naději, že navzdory neshodám s Ruskem mohou obě země pokračovat v dialogu o Venezuele.

„Navzdory našim neshodám budeme pokračovat v rozhovorech. Doufám, že se nám podaří najít cestu vpřed, která ukončí humanitární a politickou krizi, která probíhá. Na tom se oba shodneme,“ řekl Pompeo novinářům v Soči.

Venezuele zažívá zhoršující se politickou krizi od ledna, kdy se Guaido prohlásil za dočasného prezidenta. Spojené státy a 54 zemí Guaidoa uznaly, ale Rusko, Čína, Turecko a mnoho dalších zemí uvedly, že uznávají za jedinou legitimní hlavu státu demokraticky zvoleného prezidenta Nikolase Madura.

Maduro označil Guaidoa za americkou loutku a obvinil Spojené státy z organizování převratu ve Venezuele, která má za cíl nucenou změnu vlády a nárok na ropné zdroje země.

 

(Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*