Hra s ohněm: Turecko „Chce anektovat část Sýrie“

Hra s ohněm: Turecko „Chce anektovat část Sýrie“

Již dlouho kolují zvěsti, že Turecko plánuje vyslat do Sýrie pozemní jednotky. Ačkoli Ankara tato tvrzení opakovaně popřela, vládnoucí strana AKP ve skutečnosti chce anektovat severní část válkou zničené arabské země, řekl profesor Michel Choddudovsky rádiu Sputnik.

Připravovaná plánovaná invaze do Sýrie „tureckými a saúdskými pozemními silami, podle geopolitického analytika, byla projednána v sídle NATO v ten samý den, kdy byla dosažena dohoda o příměří na bezpečností konferenci v Mnichově. Ředitel Centra pro výzkum globalizace dodal, že turečtí a saúdští zástupci byli přítomni na pátečním setkání, kterému předsedal americký ministr obrany Ashton Carter.

„Turecké síly jsou již v Sýrii,“ poznamenal Chossudovsky, s odkazem na nepotvrzené zprávy, dle kterých již Ankara vyslal přibližně 100 tureckých vojáků neboli žoldáků, do Sýrie s cílem podpořit povstalce bojující proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Foto:  AFP 2016/ Burhan Ozbilici
Foto: AFP 2016/ Burhan Ozbilici

Nový vývoj v této souvislosti, podle analytika, je „skutečnost, že Saúdská Arábie na žádost Spojených států se bude podílet na pozemních operacích pod záminkou boje proti ozbrojencům islámského státu, kteří jsou podporováni, rekrutováni a financováni právě Saúdskou Arábií.“

Saúdští úředníci na začátku tohoto měsíce potvrdili, že Rijád je připraven k odeslání konvenčních pozemních sil nebo vojáků pro speciální operace do Sýrie, a že koalice vedená USA rozhodne o tomto možném scénáři. Operace, pokud bude zahájena, má být údajně zaměřena proti islámskému státu, ale jak mnozí chápou, ropné království ve skutečnosti chce podpořit islámské radikály.

Rijád „ jedná jménem Spojených států. Ve skutečnosti to znamená, že Amerikou podporované síly budou uvnitř Sýrie, pokud dojde k tomuto kroku,“ poznamenal Chossudovsky. Podle ředitele pro výzkum globalizace, Turecko „není zástupcem Spojených států, ale má svůj vlastní program. Chce anektovat část syrského území.“

Geopolitický analytik také zmínil, že operace je koordinována prostřednictvím NATO a Pentagonu. „Pokud ano, pak „to, s čím máme dočinění, není invaze Turecka a Saúdské Arábie, je to invaze, která se koná pod záštitou Spojených států,“ tvrdí Chossudovsky.

 

 

SPU/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

3 Komentáře “Hra s ohněm: Turecko „Chce anektovat část Sýrie“

  • USA mají ale smůlu. Rozehráli už dvě světové války a to jen proto aby to pak jako vítězové mohli všude rozkrást. Ale to předpokládá, že se do sebe pustí dvě zhruba stejně silné strany a oni pak budou moci „osvobozovat“ když už bude vítěz jasný. Tahle situace ale nemůže už nastat. Čína totiž zcela jistě použije stejnou taktiku a pak budou na mršinu čekat hned dva hladoví psi. Nemluvě o tom, že Putin je evidentně silnější hráč než ostatní, takže by mohl mrchožrouty ještě pěkně nakopat. Navíc USA už je teď dost profláknuté a i idiot ví, že se snaží rozehrát válku, první rakety půjdou na ně, už si nebudou moci sedět za oceánem a čekat až boje budou rozhodnuty.
    Celkově to bude ještě zajímavé, podle mě v historii neexistuje ekvivalent nynější situace, už kvůli tomu, že způsoby vedení války jsou nesouměřitelné s těmi minulými a spousta globálních hráčů si určitě uvědomuje, že klasickou světovou válku již nelze vést bez fatálních následků pro všechny.

  • Jen sypejte EU/i naše vládo/ miliardy eurodolárků turkům, at‘ mají dost peněz na boj s hrdinými kurdy, či syřany. Dál podporujete islámské civilní milionové armády táhnoucí na Evropu, at‘ nám mohou pak ubírat míru od hlavy. Ale pozor, jsme potomci husitů a první co Bratříci udělali po zradě na Jana Husa, zbavili se svých zkorumpovaných konšelů a dosti hrubě!!!!!

  • Turkům je třeba důrazně sdělit, že pokud začnou s někým válku, bude to jen jejich problém. Dále je třeba uzavřít hranice s Tureckem místo toho, abychom platili výpalné. Turci budou vydírat, brát peníze a nakonec sem stejně uprchlíky pošlou. Pokud bude Turecko izolováno, netroufne si rozpoutávat válku. Bohužel doufá, že do války vtáhne NATO, a že bude moci táhnout na Rusko. Je třeba zastavit Erdogaovy sny o Osmánské říši.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*