Homosexuální kněz ve švédské církvi tvrdí, že už nebude oddávat heterosexuální páry

Homosexuální kněz ve švédské církvi tvrdí, že už nebude oddávat heterosexuální páry

Dlouholetý LGBTQ aktivista a otevřeně homosexuální kněz švédské církve Lars Gårdfeldt slíbil, že přestane provádět svatební obřady pro heterosexuály na protest proti pravidlu uvnitř církve, které umožňuje nově vysvěceným kněžím odmítnout sňatek párů stejného pohlaví.

Při rozhovoru se státní rozhlasovou stanicí Sverige Radio Gårdfeldt řekl, že dokud budou ostatní kněží ve švédské církvi moci odmítnout sňatkové obřady homosexuálním párům, bude i nadále odmítat sňatky s heterosexuálními páry.

Knězova slova přicházejí uprostřed obnovené debaty na toto téma a těsně před církevními volbami, které se konaly minulý víkend. Několik politických stran uvnitř církve by rádo zakázalo jednotlivým kněžím odmítat obřady sňatků osob stejného pohlaví.Během rozhovoru Gårdfeldt tvrdil, že pravidla, která umožňují heterosexuálním kněžím odepřít homosexuálům sňatek, by měla platit i opačně, což znamená, že homosexuální kněží, jako je on sám, by měli mít možnost rozhodnout se, že nebudou oddávat heterosexuální páry.

„Pak to samé musí platit pro mě jako pro homosexuála, pak můžu říct ne heterosexuálním párům,“ řekl.

„Chci ukázat absurditu, teologicky i eticky zavrženíhodnou, odepření manželství dospělým. Chci tuto debatu obrátit správným směrem. Neměli bychom rekrutovat nové proti-homosexuální kněze. Neměli bychom vysvěcovat nové kněze, kteří předávají myšlenku, že homosexuálové jsou podřadní lidé,“ řekl Gårdfeldt Göteborgs-Posten.

Torgny Lindén, tiskový mluvčí Göteborgské diecéze, švédskému listu Expressen komentoval Gårdfeldtův zatvrzelý postoj: „V této zemi máme svobodu projevu. Do rozpravy vstoupil Lars Gårdfeldt a řekl toto. Nemáme na to žádný názor.“

Gårdfeldt, který je už více než dvacet let LGBT aktivistou v rámci švédské církve, se oženil se svým bývalým partnerem v Kanadě v roce 2006, než byly ve švédské církvi povoleny sňatky osob stejného pohlaví. Říká, že oddával páry stejného pohlaví ještě předtím, než to církev považovala za přijatelné.

Volební průzkum provedený minulý měsíc, těsně před volbami v tomto měsíci, odhalil ostrý rozkol uvnitř církve, když šest z jedenácti nominačních skupin uvedlo, že nepodporují nucení kněží k uzavírání sňatků mezi osobami stejného pohlaví, zatímco zbývajících pět uvedlo, že vykonávání služeb stejného pohlaví by mělo být povinné pro všechny kněze v církvi.

Mats Rimborg, předseda Strany politické bez závazků ve Švédské církvi (POSK) v Göteborské diecézi, se k debatě vyjádřil slovy: „Je to otázka svobody projevu. I kněží musí mít právo na svobodu názoru.“

Švédská církev, která je evangelickou luteránskou církví a národní církví země, je známá tím, že je největší luteránskou církví a nejradikálněji progresivní církví na kontinentu. Navzdory tomu však členství v církvi během posledních 20 let prudce pokleslo. Celkem 104 kostelů nadobro zavřelo své brány v letech 2000 až 2019.

Podle propočtů diecéze pro rok 2018 má církev do roku 2028 přijít až o milion členů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Homosexuální kněz ve švédské církvi tvrdí, že už nebude oddávat heterosexuální páry

  • Jen další důkaz zdegenerování církví. Pro peníze jsou ochotny udělat cokoliv. Třeba postavit písmo svaté na hlavu.
    Jedinou pevnou vírou bude Islám. Nechutná vize.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*