Hlava Eurokomise Barroso: Za všechno může Rusko

Hlava Eurokomise Barroso: Za všechno může Rusko

Evropská unie zastává názor, že cena ruského plynu pro Ukrajinu má být ustavena s ohledem na tržní reálie, napsal v dopise prezidentu Putinovi hlava Eurokomise José Manuel Barroso.

Máme-li brát toto prohlášení jako projev pochybnosti ohledně tržního mechanismu tvorby cen, pak nemá pravdu, protože cena naprosto odpovídá smlouvě, kterou podepsala Julia Tymošenková, říkají experti.

Připomeneme současný stav věcí: Kyjev je ochoten zaplatit dluh Gazpromu, ale podle ceny prvního čtvrtletí letošního roku, tedy 268, 5 dolaru za tisíc kubíků. Avšak od prvního dubna stoupla cena ruského plynu pro Ukrajinu na 485 dolarů za 1 tisíc krychlových metrů. Je to následek zrušení dvou slev. Jedna byla poskytnuta v prosinci 2013 a zrušena kvůli tomu, že Kyjev neuhasil dluh, a ani neplatil za běžné dodávky. Druhá sleva byla poskytnuta podle charkovských dohod z roku 2010 výměnou za pobyt ruské Černomořské flotily na Krymu. Byla zrušena po připojení Krymu k RF. Částka ukrajinského dluhu činí dnes přibližně 3,5 miliardy dolarů.

Za těchto okolností není tón pana Barrosa na místě, míní expert společnosti Univer Kapital Dmitrij Alexandrov:

-Na jednu stranu, je to adekvátní mínění o tom, že cena má být tržní. Ale na druhou stranu, jde o pokus ovlivnit naše cenové nabídky Ukrajině.

V Barrosově dopise je rovněž obsažen přímý požadavek: „Dokud pokračují třístranná jednání o plynu mezi EU, RF a Ukrajinou, nesmí být přísun plynu přerušen.“


Ale aby plyn dál proudil na Ukrajinu, má za něj zaplatit. Přitom není dosud jasné, kde mají Ukrajinci vzít potřebnou částku. Kyjev již prohlásil, že Rusové nedostanou ani cent z peněz MMF. MMF ale není dnes jediným zdrojem financování ukrajinské vlády. A nebudou-li do poloviny června přečerpány chybějící objemy plynu do ukrajinských podzemních nádrží, vznikne hrozba pro zahájení topné sezóny. Eurokomise navrhla členským státům EU, aby koupily tento plyn za vlastní peníze a přečerpaly ho do ukrajinských nádrží. Avšak Brusel přitom odmítl poskytnout záruky, že se tento plyn neztratí na Ukrajině. A nyní uvalil šéf Eurokomise Barroso veškerou odpovědnost na Rusko.

Moskva ale není vystrašena Barrosovými požadavky a podmínkami. Jeho znepokojení je pochopitelné. Existují reálné obavy, že ruský plyn, který teče přes Ukrajinu do EU, začne mizet na prostorách této země. Zdravý smysl napovídá, že nikdo kromě ukrajinské vlády na tom vinu nemá. Ale nynější politika EU vůči Kyjevu odporuje zdravému smyslu a ekonomické účelnosti.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*