Hillary Clintonová se opět vměšuje do Brexitu, tvrdí, že opuštění EU povede k násilí

Hillary Clintonová se opět vměšuje do Brexitu, tvrdí, že opuštění EU povede k násilí

Neúspěšná prezidentská kandidátka v USA Hillary Clintonová se znovu vměšuje do procesu Brexitu, chválí Evropskou unii a tvrdí, že mír v Severním Irsku je ohrožen britským opuštěním bloku.      

Clintonová, která se postavila proti Brexitu během své prezidentské kampaně, prohlásila, že hraniční kontroly v Irsku by byly „obrovským krokem zpět“ – implicitně podpořila Spojené království, které by zůstalo vázané na mnoha pravidlech bloku uvnitř jednotného trhu a celní unie.

Manžel Clintonové, bývalý americký prezident Bill Clinton má tento týden navštívit Severní Irsko a připojit se k oslavám 20. výročí Velkopáteční dohody, kterou pomohl sjednat.

„Jsou to těžké časy pro Severní Irsko a pro náš svět,“ napsala Clintonová pro deník Guardian. „Mezitím, co probíhají debaty o Brexitu, já i nadále věřím v hodnotu Evropské unie a Evropy, které je celistvá, svobodná a v míru.“

„Bez ohledu na výsledek těchto diskuzí, nemůžeme dovolit, aby Brexit podkopal mír, pro který lidé hlasovali, bojovali a dokonce i umírali. Obnovení hranice by bylo obrovskou překážkou.“

EU rovněž uvedla, že nebude akceptovat hraniční kontroly a premiérka Theresa Mayová se v prosinci dohodla s blokem, aby Severní Irsko udržela v „regulační pozici“ s jednotným trhem s cílem udržet hranici otevřenou.Nicméně, Demokratická unijní strana (DUP), která má potenciálně sílu zablokovat konečnou dohodu o Brexitu, uvedla, že nebude akceptovat, aby provincie odešla z EU na základě jiných pravidel, než ostatní země Spojeného království.

Není tedy jasné, jak se může Spojené království osvobodit od pravidel jednotného trhu EU, jako je volný pohyb osob, aniž by zavedlo některé hraniční kontroly.

Clintonová podpořila postoj EU, když uvedla, že „obnovení irských hranic by znamenalo obrovskou překážku“ a implicitně podpořila „měkký Brexit“ spojený s jednotným trhem.

Hraniční kontroly, jak tvrdí, by byly jako „návrat do špatných časů“, kdy by komunita byla znovu rozdělena,“ uvedla Clintonová s tím, že Velkopáteční dohoda by mohla být ohrožena.

„Bezpočet lidí v Severním Irsku jsou dnes naživu, než jak tomu bylo v časných hrobech, kvůli tomu,“ dodala.

Nicméně, někteří Brexiteři, jako německý ministr zahraničí Boris Johnson, tvrdí, že EU a proti-Brexitoví bojovníci manipulují s problematikou irských hranic v pokusu udržet Spojené království vázané na řadu svých pravidel a předpisů.

Předseda evropské Výzkumné skupiny Evropského parlamentu, poslanec Jacob Rees-Mogg, minulý měsíc uvedl, že aktivisté úmyslně dělají problém ze složité historie irských hranic, aby vyvolali strach z návratu násilí.

Řekl: „Existuje obrovská touha všech stran k udržení míru v Severním Irsku a obávám se, že riziko v Severním Irsku spočívá spíše v neschopnosti dostat vládu, aby couvla, než v otázkách týkajících se hranic, které používá EU, aby se snažila udržet Spojené království v jednotném trhu a celní unii.“

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Hillary Clintonová Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*