Hidžáb, Nikáb nebo Burka? Norsko si nemůže vybrat, která z nich je dobrá

Hidžáb, Nikáb nebo Burka? Norsko si nemůže vybrat, která z nich je dobrá

Rychlý růst muslimské komunity učinil, že Oslo musí přemýšlet nad dosud neznámými problémy. Jedním z nich je, zda tradiční muslimský oděv, jako ne nikáb, by měl být povolen ve veřejných institucích.

Loni na podzim, agenda levicového think-tanku zahájila integrační komisi, které předsedal Bård Vegar Solhjell ze Socialistické levicové strany a členové levice, práce a Křesťanských demokratů. Včera byl zveřejněn seznam návrhů pro lepší integrační politiku, informoval norský kanál NRK.

Překvapivé je, že komise doporučila zákaz nošení nikábu ve veřejných institucích a bojovat proti hidžábu v norských školách.

„Pro zajištění lepší integrace, musíme podporovat větší účast na veřejném životě. Proto nemůžeme dovolit zakryté obličeje, řekla Jette Christensen z Labouristické strany na tiskové konferenci.

Tento návrh přišel jako hudba pro uši pro Pokrokovou stranu, která má dlouhodobý proti-migrační postoj a je označována norskou levicí jako nejradikálnější strana země.

„Nemůžeme dovolit islamistickou uniformu v norských školách,“ uvedl mluvčí Pokrokové strany Maryan Keshvari a poukázal na skutečnost, že jeho strana navrhovala stejnou věc před deseti lety.

Keshvari je také íránského původu, což mu i tak nebrání, aby byl hlasitým oponentem proti nikábu i hidžhábu v občanských kontextech a odmítá je jako nepřijatelné. Podle něj, nošení hidžábu a nikábu na norských školách by byla poklona radikálním islamistům. Kromě toho, oblečení zakrývající tvář brání v integraci a ztěžuje komunikaci.

Ve stejné době, Keshvari rovněž poukázal na to, že opozice má svědectví o „skutečném a upřímném zoufalství“.

„To je proto, že se chystají přijít o veškerou důvěryhodnost v této oblasti. Teď hovoří dvěma jazyky, když vidí důsledky masivní migrace, za kterou jsou odpovědni  a jsou nuceni reagovat,“ upozornil Keshvari.

Pozoruhodné je, že Pokroková strana je vládním partnerem konzervativců, kteří jsou proti zákazu pokrývek obličeje.

„Nepodporujeme tuto aktivitu. Existuje mnoho věcí, které se vám nelíbí, a zákazy nejsou nutně odpovědí na všechno. Je to spíše otázka postojů a hodnot, jako když dítě chce být součástí školního prostředí,“ uvedla mluvčí konzervativců Ingjerd Schou. Současně ale vyjádřila pochybnosti o tom, že by byl nikáb správný školní oděv.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Zákon Maroduša:
  Spojené arabské emiráty schválily zákon Maroduša, který přikazuje turistům ctít muslimské zvyky a tradice
  Spojené arabské emiráty v tichosti schválily zákon Maroduša, který je mířený na západní turisty. Zákon pod pohrůžkou trestu smrti nakazuje turistům, kteří do Emirátů zavítají, aby dodržovali muslimské zvyky a kulturu.
  Turisté ve Spojených arabských Emirátech jsou tak nyní povinni například modlit se 5krát denně, či mají zakázáno jíst vepřové maso. Turistky navíc musí povinně nosit burku a zahalovat svoje tělo. Ženy tak nyní mohou zapomenout na procházky a opalování na pláži v Dubaji. Za porušení tohoto zákona hrozí turistům velmi tvrdé tresty – od tučné pokuty, až po veřejné ukamenování.
  „Je mi zle z toho, jak zde turisté ze západních zemí chodí po našich ulicích a chovají se jako dobytek. Jsou v naší zemi! Musí ctít naši kulturu a naše zvyky! Zákonem Maroduša je k tomu chceme přinutit. Turisty, kteří se nepřizpůsobí, pak čekají tvrdé tresty!“ prohlásil ministr vnitra Spojených arabských emirátů.
  K Emirátům se chystají připojit i další země – například Turecko či Saúdská Arábie. Podporu zákonu vyjádřila i Evropská unie, která by do budoucna chtěla tento zákon zavést i v Evropě.
  “Maroduša je skvělý krok, který pomůže zachránit arabskou kulturu. Ta posledních několik let pomalu umírá, díky řízené invazi evropských a amerických turistů,” řekla k zákonu německá kancléřka Angela Merkel.

 • A povinně do pytlů i pro všechny debilní vítací výbory a to nejen v Norsku!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*