Havel – Klaus –Zeman – Babiš… a někdo se někde připravuje…

Havel – Klaus –Zeman – Babiš… a někdo se někde připravuje…

Česká republika (zpočátku ještě československá) po roce 1989  postupuje po vývojových krocích, z nichž každý byl charakterizován určitou vizí, spjatý s určitou osobností, která byla dominantní ve své době a hnala vývoj dopředu…Každá se vcelku přirozeně po určité etapě vyčerpala a hledala novou variantu.

Nejde o to, zda jeden každý z nás byl či nebyl stoupenec té či oné vize, ba zda byl jejím odpůrcem, přesto tato vize dominovala a burcovala.

Za svou osobu jsem nikdy ani na minutu nebyl stoupencem Havla a v ničem, i když jsem měl možnost se s ním coby politik středního řádu setkávat, s Klausem jsem vždy souhlasil s jeho pojetími zahraniční politiky (a i já byl odpůrcem války v Iráku, oblíbené libůstky václava Havla tj, humanitárního bombardování Jugoslávie, a i naše pohledy na ukrajinskou krizi, její rozpoutání Západem i vztahem k Rusku jsme téměř na milimetr přesné). Jeho bývalý – a dnes již bývalý svět absolutního ekonomického spoléhání na volný trh, mi byl však byl naprosto cizí.

sametova revoluce

Zeman zkonsolidoval zemi a hledal základní soulad zájmů kapitálu i lidí práce a to nebylo málo. Rozhodně nastartoval úspěšný rozvoj této země jak po ekonomické tak zejména sociální, z něhož čerpaly ještě následujcící sociálně demokratické vlády….

Potom se v podstatě jen cosi udržovalo, byli činěny podivné pokusy, ale novum přinesl až nyní Babiš.

Před závorkou upozorňuji, že jsem ve volbách do Poslanecké Sněmovny ještě s odříkáním hodil hlas ČSSD, a v obou následujících volbách, tj. do Evropského parlamentu i nynějších obecních zastupitesltev po určitých dilematech se již neúčastnil.  Klíč sehrála nedomyšlená politika ČSSD k EU, Rusku a k Ukrajině a zejména nechopnost Bohuslava Sobotky odvolat protiruského krakena Luboše Zaorálka z funkce ministra zahraničních věcí a dále a personální marast kandidátů ČSSD, které bych byl nucen volit.

Havel, Klaus i Zeman rozpoutali uritou formu revoluce.

Nyní se k nim přidal  Babiš.

A znovu opakuji : Nevolil jsem.

Kdyby se pro tuto etapu – zdůrazňuji – tuto etapu měl definovat význam Babiše, pak stručně a možná nepřesně spočívá v následujícím :

1, je nesporné, že je v podstatě pravicovým politikem, ale na rozdíl od pravicových stran TOP 09 a ODS vnímá pravicovost neideologicky a prospěšně pro všechny vrstvy obyvatelstva. Lapidárně řečeno : Ví, že má – li mít své miliardy, je dobré, aby kromě něho i těch 10 miliónů rodin neživořilo a mělo se lépe. To není málo. To je hodně. Kalouskové a Nešasové se doslova vybíjeli na tom, jak ušetřit a logicky zejména na těch nejchudších. A jejich odpor k chudší a ještě chudším byl doslova chorobný.

2, Základním problémem našeho politického systému jsou tzv. standartní politické strany. Představují akciové společnosti coby výtah k moci. S demokracií to prakticky nic nemá společného. Když určití lidé jsou znovu a znovu domluveni ve stranické buňce,  budou znovu a znovu voleni a do konce života si budou užívat často nic neděláním. Nemusí mít žádnou myšlenku a budou si žít bohatě zabezpečeni. To Babiš rozbíjí a pro tuto chvíli je to skvělý počin.

3, Ve  standartní politické straně např. ČSSD mlátička Slazák, který měl likvidovat v listopadu 1989 demonstrující studenty, nemusí mít žádnou myšlenku (tu ani nemá) a přesto, když uplatí a rozmístí své lidi na patřičná místa, ti mu z vděčnosti do konce života přes fakt, že je to jen prachobyčejný esenbák kdysi zaměřený na mlácení lidí je neodstranitelný. Když premiér republiky přijede do Újezdu či Koloděje přátelsky si nechává od něho radit…A lidé – kteří mě znají jako mnoholetého sociálního demokrata  mi volají, jak je něco takového možného. A prají se, že zároveň premiér podporuje doslova místní spodinu, která během 2 měsíců vytvořila místní organizaci ČSSD, vytunelovala místní TJ Slavoj Koloděje a předseda ČSSd a premiér republiky si od těchto hochštplarů nechává poklepávat po rameni. Je to možné. V ČSSD předseda strany, zejména tento, nic neznamená a rozhodně nemůže nic ovlivnit a jediné, co jej zajímá, aby zůstal premiérem do konce tohoto volebního období. Konec konců ví, že už se to nikdy opakovat nebude.


5, U ANO jsou samozřejmě možné také personální problémy. Ale když vyplynou, ten člověk druhý den letí…Prostě samočistící mechanismus hnutí ANO je nesmírně efektivní. V ČSSD  předseda sebevětšího gaunera nemůže odvolat. A v tom mimochodem není rozdíl mezi dnešním Sobotkou či bývalým buldozerem Paroubkem. Kolikrát mu zavražděný Houska vyhrožoval i fyzickým napadením a Paroubek mohl zuřit doma s Petrou, ale to bylo tak vše.

6, Zcela nesporně Babiš aktivizuje politickou scénu, některé standartní strany se snaží přizpůsobit novému trendu…jiné zřejmě budou jen více oslabovat.

7, Hlavní dík patří  Andrejovi, že on jediný  – pravicový miliardář Andrej má šanci odstranit  a politicky likvidovat najodpornějšího hochštaplera, hulváta a a politického gaunera  Kalouska.  Levicové strany ČSSD a KSČM by si měly sáhnout do svědomí – a je to tristní – ani samy nejsou schopny s Kalouskem  nic udělat. A ještě se sním stýkají!!!

8, Havel – Klaus – Zeman – Babiš…vývojová řada.

Každý z nich něčím zásadním přispěl a každý z nich musel odejít.

Samozřejmě, že i Babiš se ocitne za zenitem a přijde a musí přijít něco jiného.

Ovšem na dobu do příštích voleb do Poslanecké sněmovny Babiš startuje něco nového, užitečného a pozitivního. A je na nás, co s tím uděláme. Možná by bylo dobré, kdyby vznikl ještě jeden nový subjekt, který  dovrší rozchod se starým světem standartních a rutinních politických stran.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*