Gruzínská sestra zemřela na alergickou reakci po podání vakcíny od AstraZeneca

Gruzínská sestra zemřela na alergickou reakci po podání vakcíny od AstraZeneca

V Gruzii zemřela zdravotní sestra, která po první dávce britské vakcíny AstraZeneca Covid-19 upadla do anafylaktického šoku, což vedlo k obavám, že mnoho místních obyvatel se nyní bude mít na pozoru před očkováním proti koronaviru.

Sedmadvacetiletá zdravotní sestra Megi Bakradzeová dostala první injekci vakcíny proti koronaviru. Přestože se u Bakradzeové nikdy neprojevila alergická reakce na jinou vakcínu, například u pravidelného očkování proti chřipce, objevila se u ní anafylaktická reakce. O den později ošetřovatelka z malého města Akhaltsikhe zemřela.V rozhovoru bezprostředně po aplikaci injekce, ale ještě předtím, než upadl do šoku, řekla Bakradzeová místní stanici TV9, že očkování je „nezbytné“.

Gruzie dostala minulou sobotu prvních 43 200 dávek vakcíny a někteří lidé se obávají, že tento nejnovější příběh ohrozí její zavedení, které teprve začalo. Když Bakradzeová upadla do šoku, tamní ministerstvo zdravotnictví prozradilo, že používání britsko-švédské vakcíny nepozastaví.

„Má víc výhod než rizik, což nedává žádné zemi důvod k tomu, aby jí odmítla použít,“ řekla ministryně Kateřina Tikaradzeová. „Na základě toho rada rozhodla, že očkovací proces pro AstraZenecu bude pokračovat bez překážek.“

Ministerstvo také zaznamenalo, že tři další medikové měli po očkování vedlejší účinky, ale všichni se rychle zotavili.

Anafylaxe se může objevit jako tělesná reakce na téměř jakoukoli cizí látku, jako je včelí bodnutí. Je to důsledek přehnané reakce imunitního systému na spoušť, typicky na něco, na co je člověk alergický. I když je známo, že tuto reakci způsobují i velmi vzácné, dobře používané a vysoce důvěryhodné vakcíny proti jiným onemocněním.

Navzdory ujišťování AstraZenecy a Světové zdravotnické organizace panují po celé Evropě obavy, že by očkování mohlo mít smrtící vedlejší účinky. Počátkem munulého týdne třináct zemí, včetně Německa a Francie, pozastavilo používání vakcíny po úmrtích způsobených krevními sraženinami. Po dodatečném přezkoumání Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) však mnohé z těchto zemí obnoví svůj očkovací program.

Munulý týden gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová jako projev důvěry ve vakcínu dostala v přímém přenosu první injekci. Zdravotníci také hledali pomoc u gruzínské církve a požádali, aby „nejdůvěryhodnější instituce“ v zemi povzbuzovala své stoupence k očkování.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*