Greta Thunbergová získala milión eur v rámci Gulbenkianovy ceny za lidskost

Greta Thunbergová získala milión eur v rámci Gulbenkianovy ceny za lidskost

Dospívající aktivistka v oblasti klimatu Greta Thunbergová obdržela Gulbenkianovu cenu za lidskost ve výši jednoho milionu eur za „příspěvky ke zmírnění klimatu a přizpůsobení se klimatické změně.“

Je ironií, že podnikatel a filantrop Calouste Gulbenkian byl masivním ropným průmyslníkem, který vydláždil cestu západním státům, aby využívaly iráckou ropu.Je mu přičítán kredit, že byl první osobou, která využívala iráckou ropu a zpřístupnila ropné bohatství Středního východu Západu.

Kanál RT uvedl: Předseda Jorge Sampaio uvedl, že „„Thunbergová byl schopna mobilizovat mladší generace za účelem změny klimatu“ a je „jednou z nejpozoruhodnějších osobností naší doby“. Dodal také, že rozhodnutí bylo učiněno na základě konsensu.

Švédská aktivistka však odmítla příležitost stát se milionářkou. Thunbergová zveřejnila monolog na Instagramu, doprovázený nějakou duchovní hudbou, ve kterém řekla, že je „mimořádně poctěna“, že získala tuto cenu, ale zavázala se, že peníze věnuje „co nejrychleji“ různým klimatickým organizacím.

View this post on Instagram

I’m extremely honoured to receive the Gulbenkian Prize for Humanity! We’re in a climate emergency, and my foundation will as quickly as possible donate all the prize money of 1 million Euros to support organizations and projects that are fighting for a sustainable world, defending nature and supporting people already facing the worst impacts of the climate- and ecological crisis — particularly those living in the Global South.
 Starting with giving €100.000 to the SOS Amazonia Campaign led by @FridaysForFutureBrasil to tackle COVID-19 in the Amazon, and €100.000 to the Stop Ecocide Foundation (@ecocidelaw ) to support their work to make ecocide an international crime. @fcgulbenkian #facetheclimateemergency

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Zdá se však, že Thunbergová utratí peníze pocházející z fosilních paliv, aby posílila svojí věc. Nadace a cena za lidskost jsou pojmenovány po Caloustu Gulbenkianovi, britsko-arménském ropném magnátovi, který zemřel v roce 1955. Jeden z nejbohatších lidí své doby byl hlavním akcionářem v Royal Dutch Shell, založil vlastní ropné společnosti a je mu historicky připočítáváno, že byl první osobou, která těžila ropu v Iráku, díky čemuž se ropného bohatství na Středním východě zmocnil Západ.

„Udělením této ceny nadace zdůrazňuje svůj závazek k naléhavým opatřením v oblasti změny klimatu,“ komentovala předsedkyně Gulbenkianovy nadace Isabel Mota.

Mladá aktivistka řekla, že 100.000 eur z ceny dostane kampaň SOS Amazonia, která nakupuje zdravotnické potřeby a poskytuje lékařské služby na dálku původním obyvatelům brazilského amazonského deštného pralesa v době koronavirové krize.

Dalších 100.000 eur připadne nadaci Stop Ecocide Foundation, která usiluje o to, aby Mezinárodní trestní soud v Haagu stíhal lidi zodpovědné za rozsáhlé ničení životního prostředí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Greta Thunbergová získala milión eur v rámci Gulbenkianovy ceny za lidskost

  • K legalizaci přesunů peněz slouží jednak umělecká díla, jednak nákupy a prodeje sportovců a klubů a dále různé _ceny“.
    Nic víc za tím není. Grétu si vybrali jako maskot, přes který půjdou peníze na zelené nesmysly.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*