Greta Thunbergová: Ničeho jsme nedosáhli a nechceme už pokračovat

Greta Thunbergová: Ničeho jsme nedosáhli a nechceme už pokračovat

Po více než roce školních stávek, klimatických pochodech a prominentních projevech, švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová řekla svým příznivcům, že její hnutí nedosáhlo žádné skutečné změny a že už nechce pokračovat.

„Jsme stále větší a naše hlasy jsou slyšet stále více a více, ale to se samozřejmě nepromítá do politických akcí,“ řekla Thunbergová aktivistům v Madridu. 16letá aktivistka přijela do španělského hlavního města před účastí na summitu OSN o klimatu.Thunbergová, která se v loňském roce poprvé proslavila organizováním školních stávek v rodném Švédsku, uvedla, že celosvětové hnutí školních stávek není „udržitelným řešením“ pro změny klimatu.

„Nechceme pokračovat. Rádi bychom viděli nějakou akci od lidí u moci, “dodala. „Mnoho jsme toho dosáhli, ale když se na to podíváte z určitého hlediska, nedosáhli jsme ničeho.“

Spíše než přiznání porážky, prohlášení Thunbergové bylo pravděpodobně dalším pokusem jak zahanbit světové vůdce, aby vyhlásili „klimatickou nouzi“ a zavázali se snížit emise uhlíku.

Aktivistka učinila podobné prohlášení na summitu OSN v New Yorku, kde řekla: „Neměla bych tu být. Ukradli jste mé sny a mé dětství svými prázdnými slovy“.

Thunbergová se stala pravděpodobně nejznámější klimatickou aktivistkou na světě a vysílá do světa své apokalyptické scénáře. Prohlášení, že její hnutí „nedosáhlo ničeho“, bude znít povědomě každému, kdo slyšel její projev před britským parlamentem v dubnu, kde prohlásila „pravděpodobně už nemáme budoucnost.“

Thunbergová vyzvala k akci představitele, kteří se zúčastnili dvoutýdenního summitu v Madridu. „Jediné, co chceme vidět, je skutečná akce,“ uvedla a dodala, že „lidé dnes trpí a umírají na klimatické a ekologické krize a nemůžeme déle čekat.“

Zatímco Thunbergová může naříkat na vnímanou nečinnost světových vůdců, její hnutí zanechalo dopad. Kromě tvrdých linií jako je Extinction Rebellion byla její výzva k akci respektována miliony protestujících po celém světě. Její nabádání politiků, aby to „řekli, jak to je“, vedlo k tomu, že Evropská unie minulý měsíc vyhlásila jménem svých 28 členských států „klimatickou nouzi“ a více než 1 000 místních samospráv vydalo podobné prohlášení po celém světě.

Přestože je Thunbergová vytrvalou zastánkyní opatření v oblasti změny klimatu, nenabídla žádné konkrétní plány, jak skutečně snížit emise uhlíku na nulu, natož jak pohánět světové ekonomiky, a nějak přesvědčit vysoce znečišťující země v Asii a Africe, aby vstoupily na palubu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Greta Thunbergová: Ničeho jsme nedosáhli a nechceme už pokračovat

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*