Greta Thunbergová náhodou prozradila, že jí bylo řečeno, co má zveřejnit na sociálních sítích

Greta Thunbergová náhodou prozradila, že jí bylo řečeno, co má zveřejnit na sociálních sítích

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová opět vyvolává rozruch.

V jednom z příspěvků na svém twitterovém účtu osmnáctiletá aktivistka omylem sdílela a následně smazala dokument, ve kterém jí bylo řečeno, co má psát o povstání farmářů v Indii. Dokument obsahoval seznam tipů, co by ona a další veřejné osobnosti měly zveřejňovat, sdílet a které celebrity by měly být na těchto postech označeny, včetně americké popové hvězdy Rihanny.

Thunbergová také sdílela „sadu nástrojů“, aby povzbudila lidi k podpisu petice odsuzující státní násilí vůči demonstrantům v Indii. Dokument rovněž vyzval indickou vládu, aby demonstrantům naslouchala. Následně tento dokument ze svého účtu vymazala, protože se zdá, že ho zveřejnila náhodou.

Soubor zmiňoval různé hashtagy, které se na Twitteru používají na podporu protestů indických zemědělců nebo na výzvu k protestům v blízkosti indických velvyslanectví. Tento soubor také smazala a sdílela jeho aktualizovanou verzi.Indická policie údajně začala vyšetřovat její činy, protože jde o nástroj propagandy vytvořený indickým separatistickým hnutím.

Navzdory tvrzením indických úřadů byly předvolební materiály a šablona pro příspěvky na sociálních sítích údajně vytvořeny nadací Canadian Poetic Justice Foundation , která tvrdí, že je základní skupinou aktivistů vytvářejících události, které podle nich vyvolávají, zpochybňují a narušují systémové nerovnosti a předsudky.

Nadace vydala prohlášení, že se stala terčem nenávistných útoků na sociálních sítích poté, co Thunbergová zveřejnila jejich dokumenty. Nadace také vysvětlila svůj postoj a ideologii a potvrzuje, že se aktivně účastní protestů zemědělců v Indii, protože věří, že tamní zemědělci jsou utlačováni.

Organizace popřela, že by Thunbergovou jakkoli instruovala.

„Canadian Poetic Justice Foundation nekoordinovala Rihannu, Gretu Thunbergovou ani žádné konkrétní celebrity, aby tweetovaly o #FarmersProtest. Nezaplatili jsme nikomu, aby tweetoval – a rozhodně jsme za to nikomu nezaplatili 2,5 milionu dolarů,“ konstatovala nadace.

Indické zpravodajské kanály původně uváděly, že proti Thunbergové bylo zahájeno vyšetřování. Měla být obviněna z podněcování vzpoury, vedení zámořského spiknutí a podněcování nepřátelství mezi skupinami. Policie však později uvedla, že případ s mladou aktivistkou nesouvisí a že  budou ve skutečnosti vyšetřováni tvůrci „sady nástrojů“.

Thunbergovou, americkou popovou hvězdu Rihannu a další celebrity indická vláda kritizuje za podporu zemědělců protestujících proti novým zemědělským reformám. Jejich internetová podpora byla indickým ministerstvem zahraničí považována za „senzacechtivou“ a „nezodpovědnou“.

Desítky tisíc zemědělců měsíce protestují poblíž Nového Dillí kvůli novým zákonům, které dají obrovskou moc velkým společnostem v zemědělském průmyslu. Demonstrace začaly loni v srpnu.

Před rokem vyšlo najevo, že Thunbergová nejedná zcela podle své svobodné vůle. V té době chyba na Facebooku umožnila jeho uživatelům dočasně zjistit, kdo se skutečně skrývá za příspěvky na stránce. Data odhalila, že její posty nezveřejnila ona, ale její otec Svante Thunberg a indický klimatický aktivista Adarsh Prathap, který pracoval jako delegát Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu.

Mladá ekologická aktivistka však vždy tvrdila, že své vzkazy psala na sociální sítě, což je, zejména po případu Facebooku, nyní zpochybňováno.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*