Greenpeace aktivista: Selhání společnosti Chevron ve frakování v Rumunsku je vítězstvím lidstva

Greenpeace aktivista: Selhání společnosti Chevron ve frakování v Rumunsku je vítězstvím lidstva

Americký energetický gigant US Chevron oznámil v pátek přerušení svých plánovaných projektů v Rumunsku, po nepřetržitých protestech v zemi pořádaných proti kontroverzní technice těžby břidlicového zemního plynu.

Jedná se o vítězství obyčejných lidí, vesničanů, kteří se postavili hájit zájmy svých vesnic pro jejich zemi a jejich děti proti nezodpovědné rumunské vládě( která jednala v zájmu korporace a ne v zájmu svých lidí) a proti nadnárodní společnosti Chevron,“ uvedl Alexandru Riza, koordinátor rumunské kampaně Greenpeace.

Společnost Chevron již dříve oznámila, že zastavila své projekty v Polsku, jakož i ukončení dohody o těžbě plynu z břidlic na Ukrajině a Litvě. Proto může odstoupení od Rumunska znamenat konec evropských operací této společnosti.

Foto: AP Photo/ Vadim Ghirda
Foto: AP Photo/ Vadim Ghirda

Jedná se o obchodní rozhodnutí, posouzené společností Chevron, že tento projekt v Rumunsku v současné době nepříznivě konkuruje s jinými investičními příležitostmi v našem globálním portfoliu,“ vysvětlila společnost Chevron ve svém prohlášení.

Kromě toho, stažení tohoto projektu přišlo poté, co společnost deklarovala snížení svého kapitálu a průzkumného rozpočtu na rok 2015 o 13 procent.

Řada dalších energetických společností, mimi jiné i společnost Chevron, mají koncese na průzkum břidlicového plynu v Rumunsku, což by mohlo znamenat, že aktivisté bojující proti frakování budou mít ještě plné ruce práce.

Jsem ale docela skeptický, jelikož pravděpodobně přijdou další společnosti, které budou ochotné riskovat ztrátu tak velké finanční sumy, s nepotvrzenými výsledky,“ uvedl Alexandru Riza a dodal, že Greenpeace bude pokračovat ve své práci na ochranu lidí a životního prostředí před mnoha riziky spojenými s frakováním.

U způsobu těžby břidlicového plynu a to vstřikováním kapalin pod vysokým tlakem se předpokládá, že vážně poškozuje životní prostředí a kontaminuje podzemní vody toxickými materiály.

Technika fkakování vyvolala mnoho protestů pořádaných ekology a místními komunitami v Evropě a ve Spojených státech.

Po zveřejnění informace od US energy information administration, která odhaduje, že rumunské zdroje břidlicového plynu mají třetí největší ložiska v Evropě, po Francii a Polsku, vláda v březnu 2013 zrušila moratorium na frakování. V roce 2014, nadnárodní společnost Chevron začala z průzkumem, čímž vyprovokovala odpor veřejnosti.

 

Sputnik / Tomas Daleko
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*