Gorlovka – Na místě tragédie dětí Konopljovových

Gorlovka – Na místě tragédie dětí Konopljovových

Gorlovka, Luhanská lidová republika, ulice Partyzána Jermačka 2. Místo tragédie dětí Konopljovových. Při své nynější třetí návštěvě lidových republik Donbasu jsem se rozhodl navštívit toto místo a také hroby dětí Konopljovových a uctít jejich památku jménem Společnosti přátel LLR a DLR a všech přátel Donbasu. Z nádraží je ulice Partyzána Jermačka asi 600 m. Již cestou od nádraží jsem pociťoval zvláštní chvění po celém těle.

Když jsem přišel na začátek ulice, neudržel jsem již slzy. Jak psala Nasťa ve své slohové práci, ulice Partyzána Jermačka je skutečně krásná, zvlášť nyní na jaře, když vše kvete. Seznámil jsem s paní Xenií, bydlící v ulici v nedalekém domě. Pozvala mě domů na čaj a spolu s manželem mně vyprávěli o té strašlivé tragédii.

Bylo 12.2.2015. Znenadání přiletěla ukrajinská letadla a začala bombardovat obytné domy. Jedna bomba vybuchla nedaleko jejich domu, další spadla na nedaleký dům Konopljovových, další za tento dům a čtvrtá o kus dál… Vyběhli na ulici a spolu s dalšími lidmi běželi k domu Konopljovových. Část domu-koupelna-byla v troskách. Manžel Xenie vběhl do domu a přiběhl do koupelny. Viděl obraz zkázy a tři zkrvavená znetvořená mrtvá těla dětí, které se zde předtím právě koupaly. Manželé Ljubov a Denis Konopljovovi zde již nebydlí, odstěhovali se na Krym, kde dostali dům. Přijíždějí pouze na výročí tragédie a na Dušičky. Nějaký čas v domě ještě žili. Denis opravil koupelnu. Ale Ljubov zde žít bez dětí nemohla. Neustále rozmlouvala s dětmi… Xenie pak šla se mnou k domu Konopljovových. Cestou mi ukázala na ulici místo dopadu první bomby.

Dům Konopljovových je první v ulici. O dům se stará sestra Ljubov Konopljovové Naďa, která prodává v nedalekém obchodě. Xenie se pak se mnou rozloučila.. Stál jsem sám před domem, kde se odehrála ta strašlivá tragédie. Bylo mi hrozně. Tekly mi slzy. Představoval jsem si, jak si zde v ulici hrály tři krásné děti-Nasťa, Dáša a Kirjuša. A ukrajinští fašisté zničili jejich život. Proč? Natrhal jsem kytici šeříků a dal k vrátkům domu. Zanechal jsem zde i dopis od Společnosti přátel LLR a DLR.Viděl jsem obnovenou koupelnu. Na zahradě visela houpačka, ve které se už nikdy nebudou houpat děti… Ze sousedního domu vyšla paní Viktoria. Vyprávěla mi také o té tragédii. Ukázala mi místo dopadu třetí bomby-mezi dům Konopljovových a její dům. Střepiny bomby jí zničily plot a střechu. Vše opravili. Domluvili jsme se, že mi druhý den na hřbitově ukáže hroby dětí. Cestou do hotelu jsem se zastavil v obchodě u sestry Ljubov Nadi. Předal jsem jí pro Ljubov a Denise malý dárek a českou vlaječku a vyjádřil jim účast a podporu.

Druhý den jsme jeli s Viktorií na hřbitov k hrobům dětí Konopljovových. Položili jsme na hroby květiny. Děkuji paní Xenii a Viktorii za cenné svědectví a pomoc. Ujistil jsem je, že budeme lidové republiky Donbasu, lidi a děti Donbasu i nadále podporovat. Finančními sbírkami, demonstracemi, výstavami fotografií z Donbasu, články v novinách a na webech, cestami na Donbas, peticemi (jedna petice proti podpoře Ukrajiny českou vládou právě běží…) aj.

Mezitím jsem se dočetl na Novinkách.cz, že česká vláda předala banderovské Ukrajině další desítky milionů Kč z našich daní, prý na vzdělání. Jistě, na protiruskou propagandu na školách, na rozsévání nenávisti proti Rusku, proti Rusům žijícím na Donbasu i na Ukrajině. Naštěstí lidé tento článek, tuto podporu drtivou většinou zkritizovali. Splnil jsem tak jeden z cílů mé cesty na Donbas-navštívit místo tragédie dětí Konopljovových a uctít jejich památku položením květin k jejich domu a hrobu. Čest jejich památce!

KODAK Digital Still Camera

KODAK Digital Still Camera

KODAK Digital Still Camera

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Gorlovka, LLR
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*