Gorlovka: Město-hrdina

Gorlovka: Město-hrdina

Teprve při své třetí návštěvě Donbasu na jaře 2017 jsem se dostal Gorlovky, města ležícího v Doněcké lidové republice (DLR) 35 km severně od hlavního města DLR Doněcku. Město leží na hraniční linii tzv. zastavení palby (tzv. Minské dohody) s Ukrajinou, je touto linií obklopeno ze západu a severu.

Gorlovka je nazývána městem-hrdinou. Nejdříve se v několikaměsíčních bojích v roce 2014 dokázala ubránit ukrajinskému vojsku, nyní již skoro čtyři roky čelí každodennímu ostřelování ze strany Ukrajinců. To si vyžádalo mnoho obětí z řad vojáků i civilních obyvatel města včetně dětí.

 

Historie města

První kozácké osídlení se v okolí dnešní Gorlovky objevuje v 17.století. V roce 1754 vzniká osada Gosudarev Bajrak, v roce 1776 osady Zajcevo a Nikitovka (všechny tři osady jsou dnes součástí Gorlovky). Počátkem 19.století začaly vznikat první uhelné šachty. V souvislosti se stavbou Kursko–charkovskoazovské železnice roku 1867 vzniká osada a železniční stanice Korsuň (pojmenována podle jedné ze zdejších řek) a uhelný důl, který založil důlní inženýr Petr Gorlov. Po něm pak byla pojmenována osada. Do konce 19.století vznikají další doly a hutní závody. Počátkem 20. století zde žilo zhruba 7000 osob; bouřlivý rozvoj nastal s masivní industrializací Donbasu v meziválečné éře. Městem se Gorlovka stala v roce 1932. K dalšímu velkému rozvoji města dochází po 2.světové válce. Po státním převratu na Ukrajině v roce 2014 zde došlo k povstání proti kyjevské vládě a 30.4.2014 přešla Gorlovka pod správu DLR.
Boje v Gorlovce

20.7.-6.9.2014 probíhaly boje o město mezi vlastenci a ukrajinským vojskem. Město vlastenci ubránili. Díky hrdinné obraně město získalo titul Město-Hrdina. Gorlovka je ale ze tří stran obklopena územím Ukrajiny. Po západním, severním a severovýchodním okraji města probíhá od února 2015 tzv. „linie příměří“, vzniklá na základě tzv. Minských dohod. Na severozápadě města ve čtvrti Nikitovka je jeden z mála přechodů na Ukrajinu ve směru Dzeržinska a Arťomovska (na Ukrajině přejmenovány v rámci dekomunizace v roce 2016 na Toreck, resp. Bachmut). Gorlovka byla v letech 2014-2015 několikrát silně ostřelována ukrajinským vojskem, v důsledku čehož zahynulo mnoho civilních obyvatel včetně dětí.

Nejtragičtějšími dny Gorlovky byly 27.-29 červenec 2014. Tehdy Ukrajinci stříleli po obytných domech a civilních obyvatelích mj. i z „Gradů“. Zahynulo 27 lidí (z toho čtyři děti), zraněno bylo 100 lidí. Celý svět tehdy obletěla fotografie tzv. Gorlovské Madony. Na snímku leží v parku v ulici Rudakova vedle sebe dvě mrtvá těla, 23-letá Kristina Žuková se svou 10-měsíční dcerkou Kirou. Kristina s dcerkou žila v Kyjevě a přijela na návštěvu ke své matce. Zrovna se chystaly vrátit se domů do Kyjeva…

 

Současnost města

Gorlovka je průmyslové město, má 265 000 obyvatel a je po Doněcku (945 000) a Makejevce (375 000) třetím největším městem DLR. Pramení zde řeky Lugaň, Bachmut (přítoky Severního Donce) a Korsuň . Ve městě je kromě uhelných dolů mnoho průmyslových podniků, největší je chemický závod Stirol. Ve městě i kolem něj je mnoho hald po těžbě uhlí. Gorlovka byla hlavním železničním uzlem celého Donbasu, ze kterého vedlo různými směry šest tratí. Nyní je však železniční spojení na Ukrajinu v důsledku hospodářské blokády DLR ze strany Ukrajiny přerušeno. Z Gorlovky tak nyní jezdí vlaky jen na jih do Jasinovaté a Ilovajsku a na východ do Uglegorsku a Lugansku v LLR. Nedávno byla zavedena nová električka z Gorlovky do gorlovské čtvrti Nikitovka na trati směr ukrajinský Dzeržinsk (roku 2016 v rámci dekomunizace přejmenován na Toreck). Celkem odjíždí z gorlovského nádraží každý den 12 vlaků.

V Gorlovce je také jeden ze čtyř hraničních přechodů z DLR na Ukrajinu: Nikitovka-Majorsk. Městská hromadná doprava je v Gorlovce provozována tramvajemi, trolejbusy a autobusy (maršrutkami).

 

Procházka po městě

Na široké hlavní Leninově třídě mě zaujal pomník horníka Nikity Izotova (1968) před Domem kultury V. I. Lenina (1927) a první kino v Gorlovce Šachťor (1950). Bulvárem Dimitrova jsem přišel na rozlehlé hlavní náměstí V. I. Lenina, kterému vévodí budova radnice a Leninův pomník. Zaujal mě i nedaleký starý kostel, který se opravuje. Na konci bulváru na náměstí Revoluce najdeme zajímavý památník Hrdinům gorlovského povstání r.1905 (1980). Ulicí Kirova dojdeme k hlavnímu Bogojavlenskému chrámu (2013). Z dalších památek uvedu pomník inženýru Petru Gorlovovi, památník-tank osvoboditelům-Rudé armádě, Svjatonikolajevský chrám, památník padlým gorlovčanům ve Velké vlastenecké válce a památník knize Slovo o pluku Igorově před hlavní knihovnou Tarase Ševčenka a dětskou knihovnou Arkadije Gajdara (2011). Ve městě je i muzeum Miniaturní knihy, jediné takové státní muzeum na světě.

 

Vyprávění recepční hotelu

Recepční hotelu v centru města, ve kterém jsem bydlel, mně vyprávěla o bombardování města Ukrajinci v roce 2015. Relativní klid byl náhle přerušen svistem střel a výbuchy. Recepční, která vše pozorovala z okna svého domu, viděla, jak střely létají do centra města. Trvalo to dlouho. Nešlo vyjít na ulici. Druhý den se dozvěděla o velkých obětech na životech a o mnoha raněných. Po příchodu k hotelu viděla, že jedna střela dopadla několik metrů od hotelu. Recepční říkala, že už jsou lidé válkou unaveni a moc si přejí mír. A o návratu pod Ukrajinu po tom všem nechtějí ani slyšet. Je vděčná za pomoc a podporu, kterou naše organizace poskytuje lidem Donbasu.

 

Každodenní realita

Okrajové části Gorlovky jsou ze strany Ukrajiny ostřelovány dodnes každý den. Nejpostiženější okrajovou čtvrtí Gorlovky je Zajcevo. Nedávno ukrajinská armáda v rozporu s Minskými dohodami obsadila okrajové čtvrtě města Gladosovo a Travněvoje, které byly v tzv. šedé zóně, tj. oblasti podél „linie příměří“ bez vojáků a beze zbraní. Před několika dny létaly po více než dvou letech ukrajinské střely opět do centra Gorlovky… Jedna střela dopadla nedaleko křižovatky ulic Lenina a Dimitrova.

KODAK Digital Still Camera

KODAK Digital Still Camera

KODAK Digital Still Camera

KODAK Digital Still Camera

 

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Gorlovka, DLR
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*