Gorbačovi bylo slíbeno, že NATO nebude expandovat na východ, odhalily odtajněné dokumenty

Gorbačovi bylo slíbeno, že NATO nebude expandovat na východ, odhalily odtajněné dokumenty

V roce 1990 západní politici opakovaně ujišťovali sovětského vůdce Michaila Gorbačova, že NATO nebude expandovat na východ od německých hranic, ale porušili tento slib o méně než deset let později, tvrdí archivy zasvěcených z obou stran jednání po zrušení Berlínské zdi.

Vědci z respektovaného archivu Národního bezpečnostního systému George Washington University, který se specializuje na získávání klíčových odtajněných informací od vlády, shromáždili 30 klíčových dokumentů, které jasně ukazují, že několik nejvyšších západních úředníků slíbili jednohlasně Gorbačovovi, že NATO nebude expandovat na východ. Některé z těchto dokumentů byly veřejně dostupné již několik let, jiné byly odhaleny díky požadavkům na svobodu informací potřebných ke studii.

Během roku 1990 dva Německa a vůdci čtyř vítězů druhé světové války, SSSR, USA, Velká Británie a Francie, vyjednali smlouvu o znovusjednocení, podepsanou v září šesti stranami v Moskvě, aby kapitalistické státy odvrátily obavy Moskvy, že sjednocený stát v srdci Evropy nebude představovat hrozbu pro Sovětský svaz.

Tajemník George Bushe James Baker ujistil v únoru svůj sovětský protějšek Eduarda Shevardnadzeho, že v Evropě po skončení studené války NATO již nebude útočné – „méně vojenské organizace, mnohem více politické organizace, nebude potřebovat nezávislé schopnosti.“Nicméně, Baker slíbil svému protějšku „neotřesitelnou záruku, že jurisdikce nebo síly NATO nebudou směřovat směrem na východ.“ Ve stejný den v Moskvě slavný generální tajemník řekl, že aliance se nepohne ani o jeden centimetr na východ.

Následující den, 10. února 1990, Helmut Kohl, budoucí kancléř sjednoceného Německa, opakoval stejnou myšlenku Gorbačovovi, i když nesouhlasili s jinými otázkami.

„Věříme, že NATO by nemělo rozšiřovat sféru své činnosti. Musíme najít rozumné řešení. Já správně chápu bezpečnostní zájmy Sovětského svazu a uvědomuji si, že vy, generální tajemník a sovětské vedení budete muset jasně vysvětlit, co se děje sovětskému lidu,“ řekl Kohl.

Později ve stejném měsíci, když hovořil s československým prezidentem Václavem Havlem, prezident George H. W. Busch sám řekl, že „nedopustíme, abychom se vydali špatným směrem slovy: „My vyhrajeme, vy prohrajete.“

Francouzský prezident, socialista Francois Mitterand řekl, že není pro to, aby se k NATO připojilo Německo, o což se otevřeně podělil se sovětským vůdcem.

Nakonec Sověti přesunuli své síly z Německa a později z jiných východoevropských zemí bez jediného nepřátelského incidentu. Mezi těmi, kdo odešel domů, byl i důstojník KGB Vladimír Putin, který byl v letech 1985 až 1990 umístěn v Drážďanech.

Slib trval do roku 1997, kdy byly do aliance pozvány Polsko, Česká republika a Maďarsko. Celkově se od té doby stalo členem NATO 13 států východní Evropy.

Gorbačov a následně Putin často odsuzují sliby Západu a trvají na tom, že zásadně podkopávají křehkou důvěru mezi mezinárodně se vzpírajícím Ruskem a vzestupem USA.

Nicméně NATO a nejvyšší západní úředníci nadále tvrdí, že neexistuje žádný slib. Žádná z ujištění nebyla zahrnuta do smluvních dokumentů, což znamená, že to byla jen slova.

„Spojenci NATO se rozhodují konsensem a ten zaznamenávají. Neexistuje záznam o tom, že bylo v NATO přijato takové rozhodnutí. Osobní ujištění vůdců NATO nemohou nahradit konsensus aliance a nepředstavují formální dohodu NATO,“ uvedla aliance ve svém oficiálním prohlášení na svých internetových stránkách.

Ale váha důkazů, které byly nyní odhaleny, naznačuje, že tyto postoje jsou v nejlepším případě nejisté a v nejhorším případě se jedná o podvod.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Global Look Press )
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Gorbačovi bylo slíbeno, že NATO nebude expandovat na východ, odhalily odtajněné dokumenty

  • Gorbačov byl agentem Západu, který zlikvidoval východní blok. Záměrně nechtěl žádná písemná ujednání. Zlikvidoval SSSR. V tom pokračoval opilec Jelcin. Západ se zaradoval, že Rusko nemá sílu a začal expandovat. Putin to musel léta trpět a dělal opatření, aby se Rusko vrátilo do role velmoci. Dnešní Rusko není SSSR a není ani zemí, na kterou by si mohl kdokoliv dovolit vojensky zaútočit. USA postupně naštvou všechny a začnou vyhrožovat válkou všem, kdo je odmítají poslouchat. Tím posílí své nepřátele a spojenci, kteří ji zbudou, budou jen pro smích.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*