Glenn Greenwald odchází z Guardian: americká NSA má být ve střehu

Glenn Greenwald

 

Kolumnista londýnského listu The Guardian Glenn Greenwald, který jako první uveřejnil odhalení „zběhlíka“ z Agentury národní bezpečnosti USA (NSA) Edwarda Snowdena o globálním špehování, z listu odchází. 31. října se v Guardian objeví jeho poslední příspěvek. Neznamená to ale, že supertajná agentura může s klidem vydechnout. Naopak, Greenwald slibuje nová odhalení tajných operací americké rozvědky. Greenwald, který žije a píše v brazilském Rio de Janeiru, prohlásil, že dostal návrh, který může mít novinář jednou za svého života, a nemůže se ho vzdát. Žádné podrobnosti o svém novém pracovišti novinář nesdělil. Podle některých zpráv jde o nové vydání, které hodlá publikovat žhavé politické články a odhalení. Greenwald má sestavit redakci a bude jedním z vedoucích. Hodlá rovněž dopsat knihu o tajemstvích americké rozvědky a speciálních orgánů.

O obsahu knihy také nic konkrétního neřekl. Uhodnout ale není těžké: NSA se má připravit na další nepříjemnosti. Greenwald sdělil, že hodlá pokračovat v informování veřejnosti:

-Můžu jenom říci, že NSA má vytříbené programy špehování, o kterých veřejnost dosud neví. Agentura stále zdokonaluje své technické možnosti. Právě informování o tom, samozřejmě bez poškozování národní bezpečnosti, se hodláme věnovat.

Šestačtyřicetiletý Greenwald je rodilý Newyorčan. Povoláním právník (expert na ústavní právo USA), bloger a autor čtyř politických bestselerů o prezidentství George Bushe juniora a zákulisí americké prezidentské administrativy. Do nynějšího léta jeho jméno poznali pouze mezi odborníky.

Po té, co začal Greenwald uveřejnění v Guardian Snowdenových odhalení, dozvěděl se o něm celý svět. Nyní ho označují za mistra světové úrovně v novinařině tohoto druhu. Sám má za to, že se tento žánr může dostat do Červené knihy a za jeho přežití bude třeba bojovat. Na takové lidi, jako je Snowden a novináři, kteří s ním spolupracují, zahájila americká vláda skutečný útok, řekl Greenwald. Odmítl pokusy amerických úřadů představit Snowdena jako zrádce a v podstatě pomahače teroristů, který vyzradil metody činnosti NSA:

-Snowden by mohl prodat všechna tato tajemství nějaké cizí rozvědce a výborně se mít do konce života. Kdyby skutečně chtěl uškodit USA, mohl prodat tyto dokumenty jejich nepřátelům. Neučinil to. Pochopil, že NSA je zlověstnou tajnou organizací, jejíž činnost podkopává základy osobních, občanských a politických svobod nejen v USA, ale v celém světě. A pokládal za svoji povinnost říct o tom lidem.

 

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*