George W. Bush, jehož války měly na svědomí 480 tisíc životů, tvrdí, že Trump je špatný pro světový mír

George W. Bush, jehož války měly na svědomí 480 tisíc životů, tvrdí, že Trump je špatný pro světový mír

Bývalý prezident George W. Bush, který vtáhl Spojené státy do válek na Středním východě za cenu nejméně 480 000 životů, včetně tisíců Američanů, se spojil s bývalým prezidentem Billem Clintonem, aby zaútočil  na prezidenta Trumpa s tím, že prohlásil, že války jsou nezbytné „kvůli míru“.

Během panelu s bývalým prezidentem Billem Clintonem ve škole Nir School of the Heart Bush kritizoval nedávné Trumpovo rozhodnutí stáhnout až 1000 amerických vojáků ze Sýrie, čímž splnil svůj dlouhodobý slib z předvolební kampaně ukončit nekonečné války a přivést vojáky zpět domů.Bush, jehož otec George H.W. Bush otevřeně vyzýval k vytvoření „Novému světového řádu“ v projevu z roku 1991, použil „doublespeak“ podobný v románu George Orwella při útoku na Trumpovu mírovou zahraniční politiku.

„Izolacionista Spojených států destabilizuje po celém světě,“ řekl Bush, podle Josha Rogina z deníku Washington Post.

Mnoho lidí se však zeptalo, zda je Bush ten pravý, kdo by měl někoho poučovat o míru.

Bush vtáhl USA do války v Afghánistánu a Iráku, což mělo smrtelné důsledky pro mír a stabilitu v regionu a za cenu tisíců amerických životů.

V Iráku zahynulo více než 4 500 Američanů – z toho více než 3 500 zabitých v aktivním boji – a až 205 000 Iráčanů zahynulo v této krvavé válce od jejího zahájení v březnu 2003.

Bushovy války v Iráku, Afghánistánu a intervence v Pákistánu vedly celkem k úmrtí 480 000 – 507 000 lidí – včetně téměř 7000 amerických vojáků, kteří byli nasazeni na hotspoty na Středním východě.

Podle nedávného průzkumu Pew Research Center dnes drtivá většina amerických veteránů a občanů USA tvrdí, že Bushovy války v Afghánistánu a Iráku „nestojí za to bojovat“. Stejně jako téměř šest z deseti Američanů tvrdí, že americký vojenský zásah v Sýrii „nestojí za to bojovat“ nebo riskovat další americké životy.

Bush také řekl publiku ve škole, že jeho „největší lítostí“ od doby, kdy se stal prezidentem, je, že neprošla amnestie pro odhadovaných 11 až 22 milionů nezdokumentovaných přistěhovalců, kteří nelegálně žijí ve Spojených státech, čímž zjevně útočil na Trumpovo zaměření na vymáhání imigračního práva a zajištění hranice.

„Jsme národ přistěhovalců, ale jazyk vycházející ze systému dnes odmítá přistěhovalectví,“ řekl Bush a získal si tím potlesk od Billa Clintona.

Bushovy pokračující útoky na prezidenta Trumpa a jeho agendu „Amerika na prvním místě“ jsou v kontrastu s jeho mlčením a odmítáním odsoudit krajně levicovou politiku Obamovy administrativy.

„Nemyslím si, že je pro zemi dobré, mít bývalého prezidenta, který podkopává současného prezidenta,“ řekl Bush v roce 2014. Co se týče Trumpa, tak poněkud změnil názor.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*