George Soros: Koronavirus je revoluční příležitost k dosažení našich cílů

George Soros: Koronavirus je revoluční příležitost k dosažení našich cílů

Levicový miliardář George Soros naznačil, že pandemie koronaviru připravuje cestu ke společenským změnám, které se dříve považovaly za nemožné, a nazval to „krizí mého života“.

„Ještě před pandemickým zásahem jsem si uvědomil, že jsme v revoluční chvíli, kdy to, co by bylo nemožné nebo dokonce nepředstavitelné v běžných dobách, se stalo nejen možným, ale pravděpodobně naprosto nezbytným,“ řekl během rozhovoru dne 11. května.

Soros také řekl, že „Evropa čelí několika existenciálním nebezpečím.“„Byl zvlášť znepokojen, zda přežije EU, protože se jedná o neúplnou unii.“ Zatímco podle maďarského miliardáře byla Evropská unie „v procesu vytváření“, tento proces „nikdy nebyl dokončen“.

Soros řekl, že EU je „mimořádně zranitelná – zranitelnější než USA nejen proto, že se jedná o neúplnou unii, ale také proto, že je založena na zásadách právního státu“.

Soros také komentoval nedávný konflikt mezi Německem a EU. Nejvyšší německý soud 5. května rozhodl, že jedno z rozhodnutí Soudního dvora EU ohledně politiky Evropské centrální banky (ECB) není právně závazné. Evropský soudní dvůr zase prohlásil, že sám má pravomoc nad ECB.

V rozhovoru se Soros postavil na stranu EU. „Když se Německo připojilo k EU, zavázalo se dodržovat evropské právo,“ uvedl.

Vyjádřil také obavy, že země jako Polsko nebo Maďarsko by se mohly stát více nezávislými na EU, pokud „německý soud může také zpochybnit rozhodnutí Evropského soudního dvora“.

Soros se zeptal: „Mohou Maďarsko a Polsko rozhodnout, zda se řídit evropským právem nebo vlastními soudy – jejichž legitimitu EU zpochybnila? Tato otázka se týká samotného srdce EU, která je postavena na právním státu. “

„Polsko se při této příležitosti okamžitě postavilo a potvrdilo nadřazenost svých vládních soudů nad evropským právem. Viktor Orbán v Maďarsku již použil nouzovou situaci COVID-19 a zmocnil se parlamentu, aby se sám určil diktátorem, “prohlásil Soros.

Poslední volby se konaly v roce 2018 a další jsou naplánovány na rok 2020.

Nový průzkum navíc ukázal, že se zdá, že většina Maďarů (54 procent) podporuje opatření Orbánovy administrativy a znovu by pro něj hlasovali.

„Toto rozhodnutí představuje hrozbu, která by mohla zničit Evropskou unii jako instituci založenou na právním státu, a to právě proto, že ji vydal německý ústavní soud, který je nejuznávanější institucí v Německu,“ zdůraznil Soros.

V průběhu rozhovoru Soros znovu hovořil o své myšlence, že by EU měla vydávat trvalé vazby, které nazval konzoly. S penězi vytvořenými prostřednictvím konzolí by financoval boj proti pandemii COVID-19 a změně klimatu.

„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová říká, že Evropa potřebuje k boji s touto pandemií přibližně 1 bilion EUR a měla by na změnu klimatu přidat další 1 bilion EUR,“ říká Soros.

Řekl, že konzoly „by se nikdy neměly vydávat v běžných dobách, ale jsou ideální právě teď. Nevysvětlil však, proč tento finanční nástroj není vhodný pro „normální časy“, i když ho sám charakterizoval jako trvalé pouto.

Během rozhovoru Soros krátce hovořil o prezidentovi Donaldovi Trumpovi a obvinil ho, že chce „být diktátorem. Nemůže k tomu však dojít, protože ve Spojených státech existuje ústava, kterou lidé stále respektují. “

Zatímco ústava podle Sorose „mu znemožní dělat určité věci“, nezakazuje prezidentovi to zkoušet, „protože doslova bojuje o život“.

„Řeknu také, že jsem věřil, že se Trump sám zničí, ale předčil moje nejdivočejší očekávání,“ dodal Soros.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*