Genderové normy v realitě: Islandská škola nabádá chlapce, aby si lakovali nehty

Genderové normy v realitě: Islandská škola nabádá chlapce, aby si lakovali nehty

Zatímco se mnoho lidí domnívá, že výraz „chlapci budou chlapci“ by měl zůstat normou, některé islandské školy vzdorují těmto stereotypům ve jménu rovnosti tím, že nutí chlapce hrát si s panenkami a dávat masáže, zatímco dívky skáčou ze stromů.   Známý jako výukový model Hjalli, síť 20 mateřských a základních škol má v úmyslu bojovat proti stereotypním genderovým rolím a chování od raného věku. Přestože se islandské normy stále považují za radikální, tato síť se od té doby, co byla otevřena první škola v roce 1989, rozrostla na osm procent všech dětí v mateřských školách v zemi.

Školní program stanoví, že chlapci a dívky nosí stejné uniformy a hrají si s genderově neutrálními hrami. Nicméně jsou většinu dne odděleni, aby se zapojili do aktivit, které aktivně odporují tomu, co se od nich očekává podle současných genderových norem.

Například dívky, které jsou považovány za více starostlivé a napomáhající, jsou místo toho zapojeny do aktivit, které je povzbuzují k tomu, aby byla odvážné, byly iniciativní a byly více individualistické – což jsou charakteristiky často spojované s chlapeckými hrami. Aktivity zahrnují lezení po stromech a chůzi bosými nohami ve sněhu bez křiku.

Chlapci, na druhé straně, si musí hrát s mnohem jemnějšími hrami ve snaze vyvinout mužskou empatii. Tyto aktivity zahrnují hry na opatrovnici dětí s panenkami, malování nehtů, stejně jako upravování si vlasů navzájem a nabízení masáží celého těla.

„Chceme, aby dívky vyšly z bezpečné zóny. Chceme je naučit, aby byly hlučné, naučit je křičet, skákat a probíhat. Používat jejich hlas!“ Uvedla zakladatelka modelu Hjalli Margrét Pála Ólafsdóttirová.

Učit chlapce být jako dívky a dívky být jako chlapci.

„A kluci, nechceme je učit jen kulturu chlapců.“

Ólafsdóttirová, samozvaná radikální feministka, věří, že obrácené role a oddělení chlapců a dívek umožní dětem rozvíjet své osobnosti a zájmy bez vnějšího tlaku konvenčních genderových rolí.

„Nejlepší způsob, jak se přiblížit rovnosti, je přiznat rozdíly,“ řekla Ólafsdóttirová kanálu NBC News.

Ólafsdóttirová tvrdí, že neustálým dodržováním genderových norem se u dětí riskuje, že se dostanou do toho, co označuje za „modrý“ a „růžový opar“, čemuž se její vzdělávací model snaží vyhnout.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Genderové normy v realitě: Islandská škola nabádá chlapce, aby si lakovali nehty

  • Nic nového. Jára Cimrman také dlouho nevěděl, že není dívka. V divadle nebo ve filmu to zní legračně, ale v reálném životě spíše tragicky. EU je zdegenerovaná a vládnou nám „politici“ a úředníci, kteří zneužívají nesmyslná témata k zakrývání svých levot, kterých se dopouští. Zkouší, kam až můžou tupé stádo zahnat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*