Gatestone Institute: Indonésie pomalu podléhá radikálům

Gatestone Institute: Indonésie pomalu podléhá radikálům

Indonéská šestičlenná rodina repatriovaná z části Sýrie kontrolované bývalým Islámským státem (ISIS) – v květnu zaútočila na tři křesťanské kostely ve městě Surabaja v Indonésii. Sebevražedné pumové útoky zabily nejméně 11 lidí, včetně všech útočících členů rodiny. Indonéské úřady se domnívají, že sebevražední atentátníci patří k organizaci Jamaah Ansharut Daulah (JAD), která se hlásí k Islámskému státu. Ačkoliv jsou protikřesťanské incidenty ve většinově muslimské Indonésii běžné, tak sebevražedné pumové útoky páchané islamisty se tam dosud nevyskytovaly.

V tentýž den, 14. května 2018, provedla druhá rodina přidružená k téže teroristické buňce JAD sebevražedný útok na policejní velitelství v Surabaji. Členové třetí rodiny zahynuli ve městě nedaleko Surabaje, když nálože předčasně explodovaly uvnitř jejich domu. Všechny tři rodiny se pravidelně setkávaly na schůzkách islámských náboženských radikálů.Šéf indonéské státní policie Tito Karnavian uvedl, že rodina sebevražedných útočníků, která zaútočila na kostely, patřila mezi 500 lidí, kteří byli z části Sýrie dříve obsazené Islámským státem deportováni zpět do Indonésie.

Rozsáhlá indonéská teroristická skupina JAD, označená americkým ministerstvem zahraničí za teroristickou organizaci, slíbila loajalitu Islámskému státu, který se prostřednictvím své zpravodajské agentury Amaq přihlásil k odpovědnosti za útok v Surabaji. Teroristická buňka JAD je zodpovědná také za květnovou vězeňskou vzpouru v Jakartě, incident, který si vyžádal životy pěti policistů. Vůdce JAD, Aman Abdurrahman (také známý jako Oman Rochman), je nyní ve vězení a hrozí mu trest smrti za to, že v roce 2016 vyzýval své stoupence k útokům na kavárny Starbucks a policejní stanoviště v Jakartě.

Indonéský spisovatel a expert pro boj s terorismem Al Chaidar věří, že někteří z dobrovolníků, kteří z Indonésie odešli bojovat do řad ISIS v Sýrii, jsou potomky teroristů a jdou ve stopách svých džihádistických otců. Tvrdí také, že někteří z těchto džihádistů upřednostňují skupinu An-Nusrá, napojenou na Al-Kaidu, zatímco jiní upřednostňují ISIS. Náčelník policie Karnavian označuje JAD za ještě radikálnější než byla indonéská organizace Jaamah Islamiyah (JI / Islámská kongregace), napojená na Al-Kaidu. Teroristická skupina Jaamah Islamiyah byla odpovědná za zabití 200 lidí na ostrově Bali v roce 2002.

A zde je další zlověstná předpověď: Šéf protiteroristických operací v Indonésii Suhardi Alius uvedl, že asi 40 dobrovolníků JAD, kteří se připojili k džihádu na Filipínách v roce 2017, získalo bojové zkušenosti. Tito indonéští teroristé z JAD se evidentně spojili s filipínskými teroristy v boji proti filipínské armádě, která se snažila osvobodit město Marawi na jihu Filipínského souostroví z rukou teroristů. Rozhodnutí organizace JAD vyslat několik svých členů do boje na Filipínách naznačuje, že stejně jako její předchůdkyně Jaamah Islamiyah by JAD mohla mít zájem o obnovení islámského sultanátu na souostrovích jihovýchodní Asie, podle vzoru sultanátu Sulu z 15. století.

Ostatní většinou nenásilné, avšak konzervativní indonéské muslimské organizace – např. Islámské lidové fórum a Fronta obránců islámu – mohou jednoduše spoléhat na restriktivní náboženskou legislativu Indonésie blokující křesťanské zájmy. Jedná se o společný výnos z roku 2006 o modlitebnách, který vyžaduje, aby zahájení výstavby kostela bylo schváleno nejméně 60 nekřesťanskými rodinami v sousedství. Prostřednictvím akcí vigilantů Fronta obránců islámu příležitostně šikanuje muslimy, které obviňuje z toho, že nejsou dostatečně pravověrní.

Křesťané i umírnění muslimové jsou také často obviňováni z porušování indonéského zákona o rouhání. Naproti tomu islámský hlídací pes – agentura pro jednotu učení – Rada indonéských ulemů, nadále vyvolává v Indonésii nesnášenlivé nálady svými omezujícími náboženskými rozsudky týkajícími se práv menšin. Tyto rozsudky pomáhají odsoudit lidi, kteří konvertují z islámu ke křesťanství za rouhání, a to navzdory občanské ústavě Indonésie, která se zavazuje chránit zájmy menšinových náboženství.

Jen v jedné provincii Indonésie – Ačehu – vládne právo šaría. V Ačehu jsou „hříšníkům“ – a to muslimům a křesťanům bez rozdílu, udělovány fyzické tresty podle Koránu.

Žena je v Ačehu v Indonésii veřejně bita rákoskou – trest obdržela za schůzku s mužem, který nebyl jejím manželem, což je porušení práva šaría. (Fotografie: Ulet Ifansasti / Getty Images)

Obě největší islámské organizace v Indonésii – Nahdlatul Ulama a Muhammadiyah – nicméně vražedný útok JAD proti křesťanům nekompromisně odsoudily.

JAD se nedaří přilákat do svých řad mnoho indonéských muslimů, protože sebevražedné pumové útoky jsou pro většinu indonéských muslimů příliš extrémní. Jakmile se ale čím dál tím více indonéských dobrovolníků vydá ze zahraničí na cestu domů, tak se teroristické činy, jako tyto nedávné útoky, mohou stát v Indonésii běžnými. Vzhledem k součinnosti JAD a ISIS má JAD přístup ke globálním zdrojům ISIS, a proto se dá očekávat, že činnost této teroristické skupiny bude mít mnohem větší dopad, než naznačuje počet jejích členů.

Na závěr je třeba uvést, že indonéský generál Gatot Nurmantyo předpovídá indonéskému státu v souvislosti s terorismem temnou budoucnost. Říká, že prakticky v každé indonéské provincii kromě Papuy existují spící teroristické buňky. Pokud zahraniční bojovníci repatriovaní Indonésií dosáhnou svého, tak by jednoho dne mohly být všechny kostely v zemi zničeny. A pokud budou repatriovaní zahraniční bojovníci schopni zradikalizovat indonéské muslimy, tak by se mohla celá země nakonec podobat provincii Ačeh, ze které byla díky dlouhému období teroru islámských milicí většina křesťanů vyhnána.

 

Dr. Lawrence A. Franklin byl odborníkem na Írán v administrativě ministra obrany Donalda Rumsfelda. Dr. Franklin také aktivně sloužil v americké armádě a také jako plukovník letectva v záloze.

https://cs.gatestoneinstitute.org/13101/indonesie-radikaly
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*