FSB: Ukrajinské námořnictvo vědomě ignorovalo rozkazy zastavit

FSB: Ukrajinské námořnictvo vědomě ignorovalo rozkazy zastavit

Ukrajinští námořníci, kteří byli vyslýcháni Ruskou federální bezpečnostní službou (FSB) po střetu poblíž krymského pobřeží, přiznal, že záměrně narušili ruské hranice při pokusu o průjezd přes Kerčskou úžinu.

FSB tvrdí ve svém prohlášení, že konflikt v krymských vodách byl „provokativní akcí ukrajinského námořnictva provedeného na základě příkazu v Kyjevě“. Ke střetu došlo v neděli v Kerčském průlivu, který spojuje pevninu Ruska s krymským poloostrovem. Střet zahrnoval ukrajinské lodě a plavidla ruské pobřežní stráže.FSB ve svém prohlášení poznamenala, že teritoriální vody narušené ukrajinskými plavidly patřily Rusku ještě před rokem 2014, kdy občané Krymu hlasovali pro sjednocení s Ruskou federací. FSB také uvedla, že dva důstojníci ukrajinské bezpečností služby SBU byli nasazeni na vetřelecké lodě, aby vpád koordinovali.

Federální bezpečnostní služba zveřejnila záznamy tří mužů, kteří byli identifikováni jako ukrajinští členové služby, jenž byli na palubě. Když hovořili na kameru, muži, kteří vypadají napjatě, ale ne zranění, tvrdili, že jejich posádky záměrně narušily ruské námořní hranice a ignorovaly opakované výzvy zastavit.

FSB dříve uvedla, že detekovala ukrajinskou flotilu dříve, než stačila vstoupit do ruských vod. V rámci námořního protokolu musí všechny lodě, které projíždějí rušným, úzkým Kerčským průlivem, zaslat oznámení a informovat o své trase. Zatímco Kyjev tvrdí, že předem oznámil ruským úřadům, že budou jeho plavidla plout přes tuto oblast, Moskva odmítá, že by toto varování dostala.

Zatímco někteří západní politici a odborníci jako obvykle označují tento incident jako pokus Ruska eskalovat napětí, existují naštěstí i další, kteří jsou o něco rozumnější.

V komentáři k události, senátor Virginie Rickard Black prohlásil, že obě strany mají „nějaký základ ve svých tvrzeních,“ protože Ukrajina a Rusko mají v rámci smlouvy z roku 2003 právo na svobodnou plavbu v úžině. Ukrajinci však byli „možná trochu bezohlední a možná zde existoval záměr vyvolat provokaci.“

Poznamenal také, že ukrajinský prezident Petro Porošenko má v průzkumech 80 procentní nesouhlas pro jeho znovuzvolení v roce 2019. „Nevylučuji skutečnost, že by to mohlo mít spojení s volbami v roce 2019 na Ukrajině,“ uvedl Black.

Porošenko krátce po incidentu vyhlásil stanné právo – krok, který by mu případně umožnil odvolat plánované volby a zůstat u moci. Moskva Kyjev obvinila z provokace celého incidentu, aby získal sympatie na Západě a pomohl Porošenkovi zůstat ve funkci.

 

( Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*