FSB: Ukrajinská zpravodajská agentura byla zapojena do vraždy vůdce Donbasu

FSB: Ukrajinská zpravodajská agentura byla zapojena do vraždy vůdce Donbasu

Ruská federální bezpečnostní služba (FSB) obvinila ukrajinské zpravodajské služby, že stály za pátečním výbuchem, který zabil Alexandra Zacharčenka, vůdce samozvané Doněcké lidové republiky.                                                      Ruská rozvědka věří, že ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) stála za nedávným zabitím vůdce Doněcké lidové republiky, řekl mluvčí FSB Sergej Beseda, jehož citovaly tiskové agentury TASS a Ria Novosti. FSB je připravena pomoci úředníkům samozvané republiky za účelem vyšetřování Zacharčenkova zabití, dodal.

„Naši odborníci již tam ve skutečnosti pracují,“ uvedl Beseda.

Vůdce samozvané Doněcké republiky byl v pátek zavražděn, když v Café Separ ve městě Doněck vybuchlo výbušné zařízení. Zacharčenkův tělesný strážce byl při výbuchu, který zranil dalších 11 lidí, také zabit. Ukrajinská SBU popřela během několika hodin od výbuchu obvinění ze zapojení do vraždy a uvedla, že byl způsoben vnitřními rozbroji v povstalecké republice.

Moskva vraždu 42letého muže odsoudila a uvedla, že by incident mohl ohrozit mírový proces na východní Ukrajině.

„Vzhledem k současné situaci není možné mluvit o nejbližších schůzkách ve formátu Normandie, jak by si to někteří evropští partneři přáli,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Je to vážná situace, která musí být analyzována. Děláme to právě teď.“

Zacharčenko byl pohřben v neděli a jeho pohřbu se zúčastnilo nejméně 120 000 lidí. Zacharčenko vedl odrhující se republiku od listopadu 2014 a během svého funkčního období přežil několik pokusů o atentát. Provincie Doněcko spolu se sousedním Luhanskem začaly vést ozbrojený konflikt s úřady v Kyjevě po převratu v roce 2014, který vypudil ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*