FSB: 70 miliónů kybernetických útoků, převážně zahraničních, cílilo na ruskou kritickou infrastrukturu v roce 2016

FSB: 70 miliónů kybernetických útoků, převážně zahraničních, cílilo na ruskou kritickou infrastrukturu v roce 2016

Během uplynulého roku, Rusko muselo odrazit neuvěřitelných 70 miliónů kybernetických útoků, které ohrožovaly jeho kritickou informační infrastrukturu, odhalil mluvčí Federální služby bezpečnosti (FSB) pro komunikaci a bezpečnost, Nikolaj Murašov.

„Sedmdesát miliónů kybernetických útoků cílilo na příslušná zařízení Ruské federace v průběhu letošního roku,“ sdělil ruský představitel Výboru státní dumy pro informační politiku s tím, že většina útoků přišla z ciziny.

Při komentáři o připravenosti Ruska odrážet velký počet internetových hrozeb, Murašov trval na tom, že „v současné době má Rusko dostatečný potenciál v rozvoji pro informační bezpečnost.“

Nicméně, zatímco mnoho velkých ruských společností, jako je státem řízený energetický gigant Gazprom a ty, které jsou odpovědné za kritické železniční infrastruktury, jsou považovány za dobře chráněné, existují podniky, které jsou stále zvláště náchylné k takovým útokům.

„Existují společnosti, kde, z našeho pohledu, nebyl věnován dostatečný prostor této problematice,“ uvedl Murašev.

Zasedání výboru bylo zaměřeno na debatu o novém návrhu zákona s názvem „Na zabezpečení kritické infrastruktury Ruské federace,“ který je navržen tak, aby zajistil, že všechny společnosti, které jsou považovány za součást ruské kritické infrastruktury, budou vybaveny účinnými prostředky k boji proti kybernetickým útokům.

Tento návrh zákona předpokládá, že bude zřízen zvláštní registr všech společností a agentur, které řídí objekty kritické infrastruktury. Jakmile bude dotyčná entita na seznamu, bude mít povinnost nakupovat prostředky pro detekci a pro boj proti kybernetické válce, stejně jako hlásit veškeré pokusy o narušení jejich informační bezpečnosti příslušným orgánům a budou muset poskytovat pomoc při vyšetřování, které bude následovat. Tyto společnosti budou rozděleny do tří skupin, podle toho, do jaké míry je jejich infrastruktura kritická.

Tento návrh zákona, který je stále ještě v procesu, byl v úterý podpořen Výborem státní dumy pro bezpečnost a informační politiku a tím si vydláždil cestu pro jeho konečné schválení zákonodárci, informoval ruský deník Izvestia s odvoláním na zdroje Státní dumy.

Zatím není jasné, jaká státní agentura bude pověřena právem vybrat společnosti na seznam, i když FSB byla nabízena jako nejpravděpodobnější výběr.

Vedle opatření na posílení ochrany objektů kritické infrastruktury, zákon si klade za cíl odstrašit potenciální kybernetické útoky těžšími tresty. Pachatelům, kteří budou vyrábět a šířit škodlivé počítačové programy s cílem útočit na ruské kritické informační infrastruktury, bude hrozit až 10 let vězení.

Dříve v lednu, šéf Rady národní bezpečnosti Ruska, Nikolaj Patrušev řekl deníku Rossijskaja Gazeta, že je Rusko svědkem „rostoucího počtu pokusů způsobit škodu na ruských informačních systémech ze zahraničí,“ prostřednictvím hackerských útoků a neoprávněného shromažďování osobních údajů, uvedl Patrušev, který poznamenal, že zatímco Washington pod správou Baracka Obamy neustále obviňuje Rusko z hackingu, „všechny hlavní internetové servery jsou umístěny na území USA a jsou používány Washingtonem pro rozvědku a jiné účely, jejichž cílem je zachování dominance Spojených států ve světě.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*