Frau Merkel ví, gospodin Putin ví, a facebookoví Ukrajinci šílí.

Frau Merkel ví, gospodin Putin ví, a facebookoví Ukrajinci šílí.

Představa, že si jeden stát bude porušovat všechna možná pravidla, ekonomická či politická, čímž myslím Ukrajinu je přirozeně pro Evropu nepřijatelné. Představa, že Ukrajina bude prostředkem USA pro znovunabytí dominanci v Evropě je jistě lákavá pro naše havlistické politiky a novináře, a jistě i politiky Polska či pobaltských zemí, ale v perspektivě nepřijatelná pro většinu zemí Evropy a samozřejmě zejména pro Německo, které nesporně spojilo svou budoucnost na rozdíl od jiných s Evropskou unií a zcela nepochybně se mu to vyplácí a pokus USA o znovuovládnutí Evropy se jí zajídá. A tak sice Ukrajinci mohou na facebooku šílet a označovat Merkelovou za Frau Ribbentrop, ale to je tak všechno.

V ekonomickém zájmu mnoha skupin Evropy rozhodně není ekonomická izolace Ruska…Nad tím ani nechci ztrácet čas dlouhým vysvětlováním. Zatímco USA jsou  tisíce kilometrů od Evropy na druhé zeměkouli, Evropa a Rusko jsou bezprostřední sousedi. Evropa a Ruskou jsou vzájemně na sobě závislé. A s tím nikdo nic neudělá. Ale nejen to. Možná podstatnější bylo a je, že  Rusko vždy bylo součástí Evropy a velmi často, téměř vždy jedním z rozhodujících činitelů. Snad poprvé v dějinách nastalo oslabení Ruska za doby Jelcina, ale teď se chce vrátit a vlastně už vrátilo právě díky Ukrajině ke své pozici evropské a navíc světové velmoci.

Špionážní aféra USA  v Německu USA od prvního okamžiku nebrala podobu, kdy jistě měli Američané pravdu, že je uměle vyvolaná. Byla – a samozřejmě…

V okamžiku, kdy byl zatčen první zdá se, že lehce psychicky labilní  americký agent CIA, bezprostředně zareagovali prakticky nejvyšší představitelé Německa tvrdě odmítavým postojem, bylo okamžitě jasné, že účel je jiný.  O agentech se buď mlčí nebo mluví. Ovšem pokud ministr v úřadu kancléřky (CDU-CSU) ministr zahraničních věcí (SPD), prezident Německa (SPD) a nakonec sama kancléřka (CDU-CSU) v podstatě unisono říkají „…a dost USA“ bylo to na 70 %, že je to jasné…. Když následně bylo ihned jako by náhodou provedeno šetření ohledně dalšího možného špióna..,bylo to na 80 %, když byl vyzván poprvé  od skončení 2. světové války k opuštění SRN rezident USA krytý diplomatickým krytím, bylo to na 90% a když dnes jsem zaznamenal, že USA prosí, aby tyto otázky nebyly šířeny médii, bylo to na 100%. Udál se strategický poloúkrok od USA. Německo se potřebuje emancipovat. U 69%  Němců  poklesla důvěra v USA v posledním roce. A nejen to. Sociální demokraté trvale dávají najevo sympatie k Rusku a jsou proti jeho izolaci. To je jejich strategie od velikánů této strany Willyho Brandta  či Helmuta Schmidta.  A i ta Merkelová chápe, že prostě tahle administrativa USA, zejména v zahraniční politice nikomu bezpečnost nezajistí a navíc…ta země je tak předlužená vůči Číně a i Němci dávají spolupráci s Čínou na prvé místo.

Ale nejen to, Ukrajinci nechápou, že jejich největší a nejsilnější stoupenci  Británie i Polsko byli dramaticky oslabeni.

Cameron v Británii se zcela odrovnal jednak fiaskem ve  volbách do EP a svou oprávněnou zkázu dovršil svými jinak vlastně bezvýznamnými tanečky kolem  Junckera. Stal se trapným a jednak je velká pravděpodobnost, že Velká Británie v referendu se vysloví pro vystoupení z EU a jednak konzervativci utrpí obrovskou ztrátu. Británie je prodlouženou rukou USA, v podstatě takovým mopslíkem, který štěká, jak se v USA pískne. Odejde a možná odejde i celá Velká Británie z EU.

Merkelová tomu napomohla.

A zůstává tu Polsko. Ani Rusko, ani Německo nemají zájem o megalomanské velkopolské  šovinistické  chování, které – často motivované reálnou slabostí- ztrácí kontury pragmatismu.

Polsko je nejfanatičtějším z reálně silných  bojovníků proti Rusku. Chce se stát  hegemonem středovýchodní  Evropy  ve všem a v boji proti Rusku zvláště. Naši novináři pěli chválu, mobilizovali, patolízalsky – což je pro naše tzv. elity typické – volali po polské hegemonii.  Ovšem jako na zavolanou přišly odposlechy a Tuskova vláda utrpěla obrovský šrám. V zásadě politicky Tusek a spol. načas skončili. Je více než pravděpodobné , že v příštích volbách zvítězí Kaczynsky. Je  samozřejmě  až fanaticky protiruský, ale téměř stejně protiněmecký.  Proti EU zaujímá silné až pomalu klausovské pozice. V EU bude ideálně izolován a rozhodně se nemůže stát hegemonem východní Evropy v boji proti Rusku. Co více si v dané situaci Německo i Rusko může přát.

Takže na závěr :

Milí Ukrajinci,

každý je strůjcem svého života a každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží…

To, co přijde není ani dobro ani zlo pocházející od kohokoliv jiného, ale jen od vás

Nevyčítejte nic Evropě, Němcům, Rusům.

Vaše země jistě klidná nebude, ale to jste neměli vyvolat majdan.

Snažte se konečně vzít rozum do hrsti…Zatím jste naprosto zvorali vše, na co jste sáhli.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*