Francouzští biskupové: Žádný národ nemůže sám rozhodovat o imigrační politice

Francouzští biskupové: Žádný národ nemůže sám rozhodovat o imigrační politice

Francouzští biskupové zveřejnili prohlášení o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu a trvali na tom, že určité otázky, jako je imigrace, musí být řešeny na nadnárodní úrovni.   

„Je zřejmé, že některá řešení nelze nalézt na úrovni jednotlivých národů, jako je otázka migrantů,“ tvrdí biskupové ve svém prohlášení. „Papež František připomněl evropským vůdcům: ‘nemůžeme myslet na migrační proces jako na proces bez rozlišování a bez pravidel, ale nemůžeme postavit zdi lhostejnosti nebo strachu.“‘Biskupové uvedli, že základní otázkou pro volby do Evropského parlamentu není binární palec nahoru nebo palec dolů pro Evropskou unii, ale spíše: „Jakou Evropu chceme?“

„Volby do Evropského parlamentu se brzy uskuteční v obtížném kontextu, a to jak na národní, tak evropské úrovni,“ uvádějí. „Říci, že Evropa nemá dobrý tisk, je banality: pro mnoho našich spoluobčanů se to zdá být vzdálené, technokratické, často neúčinné.“

Zdá se, že biskupové ve svém prohlášení uznávají nedávné ankety, které naznačují, mnoho Evropanů se ostře vymezuje vůči Bruselu.

Výzkumné centrum Pew Research minulý týden zveřejnilo průzkum, v němž konstatuje, že většina Evropanů tvrdí, že vedoucí postavy EU jsou „dotěrné, neefektivní a nedotknutelné“ co de týče skutečných potřeb občanů.

Zatímco pochválili, že EU prosazuje mír, demokratické hodnoty a prosperitu, Evropané jsou ohromeni schopnosti EU účinně se vypořádat s konkrétními problémy, jako je přistěhovalectví, píše Pew Research, což je faktor, který jistě ovlivní voliče v nadcházejících volbách, které se budou konat dne 23. května.

V některých zemích existují „silné obavy z přistěhovalectví“, tvrdí zpráva Pew Research. „Většina zemí nebo pluralit ve většině zemí chce do své země pustit méně přistěhovalců. Mnozí se domnívají, že přistěhovalci mají tendenci zůstat odlišní od širší kultury a že imigrace zvyšuje riziko terorismu.“

V moha zemích také existuje „silná touha po menším počtu přistěhovalců,“ tvrdí Pew Research  s tím, že více než 70 procent obyvatel Řecka, Maďarska a Itálie tvrdí, že upřednostňuje méně přistěhovalců.

Studie Pew Research vycházela z výsledků rozsáhlého průzkumu z roku 2018, který se týkal všech 28 států EU, což ukázalo, že více než tři čtvrtiny (78%) občanů EU věří, že vnější hranice Evropy by měly být lépe chráněny.

Tento průzkum také zjistil, že většina Evropanů se domnívá, že příliv přistěhovalců do jejich zemí zvýší jak kriminalitu, tak hrozbu terorismu. Většina občanů (57%) uvedla, že příchod přistěhovalců změní kulturu jejich zemí.

Ve svém prohlášení, francouzští biskupové naznačují, že občané při přípravě na volby do Evropského parlamentu přemýšlejí nad rámec svých zájmů a zvažují, jakou Evropu chtějí: „jaký ekonomický, sociální, kulturní a duchovní model je pro náš kontinent dnes nejvhodnější.“

Biskupové poznamenali, že „pravomoci Evropského parlamentu se v průběhu let posilovaly“ a mnoho evropských rozhodnutí ovlivňuje každodenní život občanů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*