Francouzský Velký bratr? Poslanci schválili nové pravomoci pro sledování občanů

Francouzský Velký bratr? Poslanci schválili nové pravomoci pro sledování občanů

Francouzské Národní shromáždění podpořilo nový zákon, který dává francouzským zpravodajským službám mnohem větší pravomoci. Občanské skupiny nazývají tento zákon (French Patriot Act) „Velký bratr“.

Úterní hlasování se konalo v dolní komoře francouzského parlamentu. Návrh zákona byl schválen velkou většinou, se 438 hlasy ve prospěch zákona ve srovnání s jen 86 proti. Nový zákon měl podporu dvou hlavních stran, vládnoucích socialistů a pravého středu UMP.

Nejnovější návrh zákona je jeden z mnoha vládních návrhů v důsledku nedávných útoků v Paříži, které zanechaly 17 obětí. Francie je stále ve zvýšené pohotovosti a obdržela již několik hrozeb ze strany džihádistických skupin, včetně Islámského státu.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a premiér Manuel Valls se účastní zasedání vlády v Národním shromáždění v Paříži před hlasováním o zpravodajském zákonu, 5.5. 2015 Foto: Reuters / Christian Hartmann
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a premiér Manuel Valls se účastní zasedání vlády v Národním shromáždění v Paříži před hlasováním o zpravodajském zákonu, 5.5. 2015 Foto: Reuters / Christian Hartmann

Návrh zákona umožňuje řadu nových pravomocí. Soukromé rezidence lze sledovat za pomocí geolokačních opatření, mobilní komunikace mohou být zaznamenávány a webové stránky mohou být sledovány za pomocí „černých skříněk“, složitého algoritmu, který si budou poskytovatelé internetu nuceni instalovat.

Návrh zákona také odstraňuje potřebu soudního příkazu k nasazení skrytých mikrofonů, kamer a telefonních štěnic. Ve výjimečných případech budou špioni moci používat takzvané IMSI Catchery, které mohou zaznamenat všechny druhy telefonátů, internet, nebo textové zprávy.

Skupiny za lidská práva tento návrh odsuzují. Felix Treguer, zakladatel La Quadrature du Net, skupina hájící kybernetická práva, varoval, že občanské svobody byly v tomto návrhu přehlíženy a ignorovány. Zákon byl také odsuzován některými levicovými politiky a některými členy vládnoucí Socialistické strany prezidenta Hollanda.

Zastánci návrhu zákona chtějí rozšířit právní rámec pro francouzské zpravodajské služby, což je dobrá věc. Ale vláda ve skutečnosti používá útoky v Paříži jako výmluvu v jednání proti terorismu, a zákon je přitom mnohem rozšířenější. Řada motivů, které mohou být uplatňovány, jsou sběr zpravodajských informací zahrnujících průmyslovou a vědeckou špionáž, sledování sociálních hnutí a tak dále,“ uvedl.

Treguer také varoval, že návrh zákona je způsob, jak si Francie udrží krok s tím, co se děje v USA a Velké Británii.

Návrh zákona je způsob pro Francii, jak si udržet svou pozici v říši zpravodajských velmocí. Zákon je také způsob, jak pokračovat v závodu ve zbrojení,“ uvedl.

Francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že předchozí francouzský zákon o dohledu se datuje do roku 1991, kdy neexistovaly žádné mobilní telefony ani internet, a proto musí být nový zákon rozhodující s vypořádáním se s novými hrozbami, kterým Francie čelí.

Jean-Jacques Urvoas, poslanec za Socialistickou stranu, uvedl, že návrh zákona není v žádném případě podobný americkému zákonu US Patriot Act, který byl schválen v měsících po útocích z 11. září, 2001.

Francouzská horní komora a Senát budou o návrhu zákona hlasovat v červnu.

 

RT/ Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Francouzský Velký bratr? Poslanci schválili nové pravomoci pro sledování občanů

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*