Francouzský podezřelý džihádista byl dvakrát propuštěn na svobodu – kvůli byrokratické „dysfunkci“

Francouzský podezřelý džihádista byl dvakrát propuštěn na svobodu – kvůli byrokratické „dysfunkci“

Podezřelý z terorismu, údajně zapojený do plánování útoku v Lyonu ve Franci v roce 2014, byl omylem propuštěn z vazby poté, co soudce zapomněl obnovit jeho vazbu, potvrdila francouzská vláda.Francouzský soudní systém je podroben extrémně pečlivému dohledu poté, co satirické noviny „Le Canard Enchaîné“ publikovaly článek, ve kterém uvedly, že podezřelý džihádista Oualid B byl 3. dubna propuštěn z vězení poté, co soudce zapomněl obnovit jeho vazbu.

Dále byl podezřelý znovu zatčen v květnu loňského roku, že řídil bez řidičského průkazu a mimo jeho probační oblast. Policie také zjistila, že jeho mobilní telefon obsahuje snímky ozbrojených džihádistů a propagandistický film teroristické skupiny Islámský stát. Přesto po okamžitém soudím procesu v Meauxu, Seine-et-Marne, byl Oualid B opět propuštěn na svobodu.

Hlava soudnictví, Nicole Belloubet zahájila interní průzkum, aby „identifikovala důvod této vážné dysfunkce,“ soudního systému, řekl mluvčí vlády Benjamin Griveaux. „Prioritou je nalezení tohoto jednotlivce,“ uvedl a poznamenal, že propuštění podezřelého by mohlo mít „vážné důsledky.“

Ačkoli Oualid zůstává i nadále na svobodě, údajně pod „velmi přísnou soudní kontrolou“, ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že podezřelý byl propuštěn na podmínku a že dvakrát denně dochází na policejní stanici v Meaux, kde žije.

Původně uvězněn v srpnu 2016, Oualid B se má objevit u soudu v listopadu kvůli podezření ze zapletení do bombového útoku v Lyonu v roce 2014, který byl podle šetření zaměřen na židovskou komunitu. Podezřelý je také vyšetřován kvůli provozování džihádistického dodavatelského řetězce do Sýrie. Oualid B bude v Paříži souzen zvláštním soudním dvorem, který se zabývá případy terorismu spolu s Redou Bekhaledem a jeho dvěma bratry podezřelými z účasti na plánovaném útoku v roce 2014.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*