Francouzský ministr vnitra: Národní zákaz nošení burkin by byl „neústavní“

Francouzský ministr vnitra: Národní zákaz nošení burkin by byl „neústavní“

Francouzská vláda nemůže zavést proti-muslimský celostátní zákaz nošení plavek, protože takový zákon by byl „neústavní a neefektivní,“ uvedl ministr vnitra Bernard Cazeneuve.                    

Zákon omezující tradiční muslimské plavky pokrývající celé tělo by „pravděpodobně vytvářel antagonismus a nenapravitelné napětí“ ve francouzské společnosti, sdělil ministr deníku La Croix.

„Francie více než kdy jindy potřebuje mírové vztahy s muslimy,“ uvedl ministr. Je však zapotřebí „tolerance“ na obou stranách, dodal ministr s tím, že „muslimové musí pokračovat, aby se zapojili s námi do rovnosti mužů a žen.“

Zatímco socialistický ministr vlády oponuje zákazu burkin, další politické osobnosti ve Francii vyjádřili svou podporu pro omezení muslimských plavek.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy tento týden slíbil, že by vyžadoval celonárodní zákaz nošení burkin, kdyby byl znovu zvolen do prezidentského úřadu.

Popularita konzervativního prezidenta od roku 2007 do roku 2012 rostla, když oficiálně potvrdil, že bude usilovat o prezidentskou nominaci v příštích volbách ve Francii. V primárním závodě mezi republikánskými kandidáty, Sarkozyho dohnal jeho hlavní rival jako kandidát strany, bývalý premiér Alain Juppé, který vedl v průzkumech veřejného mínění po mnoho měsíců.

Průzkum publikoval francouzský server TNS Sofres a ukázal, že asi 34 procent příznivců bude hlasovat pro Sarkozyho v prvním kole primárek, které proběhnou v listopadu.

Začátkem minulého týdne, francouzský nejvyšší správní soud pravděpodobně vytvořil precedens tím, že suspendoval zákaz nošení burkin v jižním městě Villeneuve-Loubet. Nazváním zákazu jako „zjevně nezákonný“, soud rozhodl, že omezení regulace „porušuje základní svobody, svobodu přesvědčení a individuální svobody.“

Řada měst francouzské Riviéry, kde byl nedávno uložen podobný zákaz, vyjádřily nespokojenost nad rozhodnutím soudu, a uvedly, že jejich omezení na muslimské plavky zůstane v platnosti.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)      
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Francouzský ministr vnitra: Národní zákaz nošení burkin by byl „neústavní“

  • Je to jen pokračování realizace Kalergiho doktríny o vyšlechtění nového evropského národa. Ještě zbývá vyřešit, aby evropské bílé ženy byly po vůli nákladně importovaným černochům.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*