Francouzský ministr financí: Euro „je v ohrožení jako nikdy předtím“

Francouzský ministr financí: Euro „je v ohrožení jako nikdy předtím“

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire ve svém prohlášení uvedl, že euro „je v ohrožení, jako nikdy předtím“ kvůli riziku hospodářské krize spojené s obchodními válkami a evropskými politiky, kteří chtějí, aby bylo používání jednotné měny ukončeno.„Existují lidé, kteří, stejně jako já, věří, že euro je nyní v ohrožení a že nikdy nebylo tak ohroženo“, řekl Le Maire novinářům a zmínil se také o „riziku nadhodnocení majetku a návratu finanční krize“.

Podle tiskové agentury AFP, jež citovala ministra financí, tato hrozba neexistuje pouze kvůli obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy, ale také kvůli nárůstu pravicových vůdců v Evropě, kteří by rádi viděli konec této měny.

„Naše jednotná měna je nyní politicky ohrožena především proto, že mnozí evropští lídři neskrývají svou touhu vidět euro zcela zmizet,“ řekl ministr financí Bruno Le Maire novinářům v Paříži.

Jeho prohlášení přišlo po Le Maireově stanovisku o den dříve, když uvedl, že vítězství pravicového Národního shromáždění Marine Le Penové v evropských parlamentních volbách bude „vážné pro finance a stabilitu eura“.

Ve dnech 23. – 26. května se budou konat volby do Evropského parlamentu. Nové složení Evropské komise a jejího vedení bude určeno na základě výsledku voleb. Nedávný průzkum společnosti Ipsos/Sopra-Steria odhalil, že Národní shromáždění Marine Le Penové může počítat s nejméně 22 procenty hlasů, zatímco stranu La Republique En Marche Emmanuela Macrona podpořilo 21,5% respondentů.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*