Francouzské věznice: Uzavřené tábory k náboru a výcviku nových bojovníků Islámského státu

Francouzské věznice: Uzavřené tábory k náboru a výcviku nových bojovníků Islámského státu

Jedním z hlavních cílů nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je údajně úplná eradikace terorismu v zemi. Zabití policisty krátce před prvním kolem prezidentských voleb opět připomnělo Francouzům: úroveň teroristických hrozeb v jejich zemi je extrémně vysoká.

Francouzské zpravodajské agentury pravidelně informují o úsilí předejít teroristickým útokům v různých regionech Francie. Dne 18. dubna byli v Marseille zatčeni dva muži kvůli podezření, že pracovali na teroristickém útoku. Podle různých odhadů je nejméně 2000 lidí ve Francii nějak spojeno s teroristickými buňkami v Iráku a Sýrii, uvedl francouzský národní úřad ministerstva vnitra. Netřeba asi říkat, že skutečná čísla mohou být mnohem vyšší.

V dnešní Francii speciální služby prostě nejsou schopné sledovat všechny radikály a předpovědět jejich činnost. Například, terorista, který zabil policistu v Champs Elysees, se radikalizoval během velmi krátké doby. Zvláštní služby se na něj zaměřily v prosinci roku 2016, kdy se pokusil získat kontakt na bojovníka Islámského státu a získat od něj zbraně. Když policie prohledala jeho byt, policisté nenašli nic podezřelého. Policie nedala muži statut „S“, který je určen pro zvláště nebezpečné radikály, za účelem sledování jejich pohybu.

Paradoxně, oslabení teroristických sil v Iráku a Sýrii neznamená, že riziko teroristických útoků ve Francii klesá. Odchod Islámského státu jen znamená, že stovky militantů s francouzskými pasy se vrátí do Evropy. Od roku 2012 se více než tisíc francouzských občanů přidalo na stanu teroristů. Dokonce, i když se někteří z nich vrátili domů, neznamená to, že upustili od své ideologie, věří francouzský novinář David Thomson.Radikálové pokračují v jejich podvratné činnosti i ve vězení, kde propagují džihád a nacházejí nové příznivce. V závěru roku 2016, francouzská vězeňská služba uvedla, že „bylo v procesu radikalizace více než 1500 vězňů.“ Stojí za to opět připomenout teroristu z Champs-Elysees. Tento muž strávil 14 let svého života ve vězení. Poprvé byl uvězněn za pokus o útok na policejní důstojníky. Před čtyřmi lety se znovu ocitl za mřížemi za krádež.

Mnoho dnešních džihádistů jsou bývalí zločinci, kteří byli uvězněni ve francouzských věznicích. Zmiňovaní dva muži, kteří byli zatčeni v Marseille, se potkali ve vězeňské budově. Podle Davida Thomsona, radikalismus přitahuje ty, kteří sdílejí averzi vůči francouzskému politickému systému a proti státním institucím. Vězeňské kruhy přispívají k šíření této ideologie, tvrdí novinář. Zde je to, co se stalo s útočníkem v Champs-Elysees: muž opovrhoval francouzskou policií dlouho předtím, než se stal radikálem.

Emmanuel Macron bude muset hledat řešení problému ve věznicích, které ve skutečnosti nefungují jako vězeňské instituce, ale prakticky fungují jako tábory, kde se najímají a cvičí radikálové. Macron bude muset zvýšit efektivitu francouzských speciálních služeb a zabránit náboru lidí z chudých vrstev francouzské populace. Tito lidé jsou hluboce nespokojeni s tím, co jim dnes francouzská společnost nabízí, a proto se raději zaměří na radikální hnutí. Měli bychom mít na paměti skutečnost, že většina francouzských teroristů pochází z problémových oblastí celého území Francie a tito lidé nemají vůbec žádné vzdělání. Přesto, aby se eradikoval terorismus, Francouzi budou potřebovat mnohem více času, než jedno prezidentské období.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*