Francouzské děti by se měly naučit arabsky? Ministr školství navrhuje kontroverzní změny učebních osnov

Francouzské děti by se měly naučit arabsky? Ministr školství navrhuje kontroverzní změny učebních osnov

Francouzský ministr školství vyjádřil podporu pro přidání arabského jazyka do školního učebního plánu pro francouzské děti, čímž rozčílil francouzskou pravici, která varovala před hrozivými důsledky, pokud bude tento plán schválen.

Francie by měla vypracovat „kvalitní strategii“ pro výuku arabského jazyka ve školách, uvedl Jean-Michel Blanquer během rozhovoru s francouzskou televizí. Trval na tom, že arabština spolu s čínštinou a  ruštinou jsou jedny z „ohromných jazyků civilizace“ a měly by se je učit „nejen lidé pocházející z Maghrebu nebo arabsky mluvících zemí“.Blanquerovy komentáře byly vysloveny v reakci na zprávu, kterou napsal Montaigne Institute, think-tank v Paříži, který zjistil, že středoškoláci, kteří se učí arabsky, se stále častěji obracejí na náboženské školy, které vyučují sapfismus – radikální formu islámu, která prosazuje zákon šaría. Think-tank vyzval francouzskou vládu, aby začlenila arabštinu do učebních osnov pro veřejnou školu, aby čelila politické a náboženské indoktrinaci vyučované v těchto salafistických školách.

Kvůli rostoucí popularitě těchto islámských škol, salafistická indoktrinace „ve Francii získává půdu“ – zejména u mladých lidí, tvrdí autor zprávy Hakim El Karaoui. „Počet studentů, kteří se na francouzských středních a vysokých školách učí arabsky, se snížil na polovinu. Ale tato míra v mešitách se zvýšila desetkrát.“

Ale zatímco byl Blanquer zcela neurčitý co se týče možných výhod a nevýhod takového úsilí, Robert Menard, pravicový starosta města Beziers, Blanquerův návrh odsoudil jako „projekt s nevyčíslitelnými důsledky.“

„Rozvíjet výuku arabštiny ve škole a „dát jí prestiž“ znamená legitimní narození jiného národa uvnitř Francie, napsal Menard na Twitteru. Zjevně nebyl sám, koho tento návrh pobouřil.

„V normální zemi jsou přistěhovalci požádáni, aby se integrovali, a to zejména vyučováním národního jazyka. V naší zemi chce ministr školství učit francouzské děti arabštinu,“ napsal Antoine Baudino legislativní personál hlasité proti-imigrační strany Národní sdružení.

Jean-Frederic Poisson, člen Národního shromáždění a prezident Křesťanské demokratické strany označil myšlenku učit arabštinu ve veřejných školách za „špatný vtip“.

„Tváří v tvář klesající úrovně francouzštiny, které je u našich studentů odmítána, tato absurdní myšlenka ukazuje, že vláda má velmi znepokojující prioritu!“ Napsal.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*