Francie zaznamenala návrat 271 militantů z válečných zón v Iráku a Sýrii

Francie zaznamenala návrat 271 militantů z válečných zón v Iráku a Sýrii

Francie zaznamenala návrat 271 militantů z válečných zón v Iráku a Sýrii a všichni jsou předmětem vyšetřování ze strany státních zástupců, uvedl v rozhovoru pro novináře francouzský ministr vnitra.                     

Očekává se, že asi 700 francouzských státních příslušníků bojovalo v řadách Islámského státu v Iráku a Sýrii a stejně jako jiné evropské země, Francie zápasí s tím, jak zvládnout tok takzvaných navrátilců.

Počet militantů, kteří se vrátili do Francie, zahrnuje 217 dospělých a 54 nezletilých, přičemž někteří z nich jsou v současné době ve vazbě, řekl Gerard Collomb v rozhovoru pro deník Le Journal du Dimanche.

Na otázku, kolik francouzských militantů bylo v Iráku a Sýrii zabito, Collomb řekl deníku, že je obtížné sdělit tyto informace.

Šéf francouzských speciálních sil v červnu uvedl, že jeho jednotky jsou přímo zapojeny do pouličních bitev v iráckém městě Mosul, ale popřel, že by se speciálně zaměřovaly na boj proti francouzských militantům bojujícím po boku ISIS.Francie je součástí koalice pod vedením USA, která bojuje proti ISIS v Iráku, a intervenovala také v Mali, aby odvrátila islámskou vzpouru v západoafrické zemi.

Francouzské vojenské zásahy v zahraničí vystavily zemi útokům islámských militantů na domovské půdě. Střelci a sebevražední útočníci zabili 130 lidí v Paříži a v okolí Paříže v listopadu 2015 a více než 100 lidí bylo zabito při jiných islámských útocích ve Francii za posledních dva a půl roku.

Collomb uvedl, že hrozba militantních útoků je „velmi vysoká“ a odkazuje se na dva incidenty zaměřené na policii na Champs Elysees v Paříži a na sedm zmařených útoků v letošním roce.

Stále více lidí je přidáváno pod systém preventivního sledování za radikalizované chování.

Francie se od útoků z listopadu 2015 odkazuje na nouzovou legislativu, která poskytuje policii rozšířené pravomoci, a vláda plánuje začlenit některá z těchto opatření do běžného práva prostřednictvím zákona o boji proti terorismu, který bude předložen parlamentu v příštích měsících.

 

(Alarabiya.net/svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*