Francie podcenila případné útoky na své jaderné elektrárny, islamisté již k nim možná mají přístup

Francie podcenila případné útoky na své jaderné elektrárny, islamisté již k nim možná mají přístup

Nedávno byla zveřejněná zpráva o bezpečnosti francouzských jaderných elektráren. Některé informace v ní jsou docela šokující, protože osoby, které představují hrozbu pro národní bezpečnost, mohly mít do některých elektráren přístup, píše deník Le Dauphine.

Po 83 auditech a 7 návštěvách jaderných elektráren, parlamentní komise pro bezpečnost a ochranu jaderných zařízení zveřejnila své závěry.Komise byla vytvořena na základě doporučení Hervé Saulignac, zástupkyně Socialistické strany, poté, co aktivisté Greenpeace vstoupili v listopadu 2017 bez problémů do jaderných zařízení Cruas a Meysse.

„Vyšetřování francouzských subdodavatelů, kteří pracují v jaderných centrech, bylo dobré, ale u zahraničních subdodavatelů byly výsledky velmi znepokojivé. Samozřejmě, že někteří „Fiche S“ měli přístup do jaderných zařízení prostřednictvím subdodavatelů,“ řekl zástupce Saulignac.

Ve Francii je význam „Fiche S“ indikátorem používaným orgány činnými v trestním řízení k označení osoby považované za vážnou hrozbu pro národní bezpečnost. „S“ znamená „bezpečnost státu“. Je to nejvyšší úroveň takového varování ve Francii.

Nebylo výslovně uvedeno, jaké národní hrozby představují tito zahraniční dodavatelé, ale existují náznaky, že se jedná o extremisty.

„Odborníci nevěří ve vnější útoky, ale myslí si, že nebezpečí přijde zevnitř,“ řekla Saulignac. Mohl by mít pravdu, že se teroristé zaměřují na jaderná zařízení.

 

(Francouzská jaderná elektrárna Cattenom Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*