Francie od prosince uzavřela 20 mešit a modliteben

Francie od prosince uzavřela 20 mešit a modliteben

Francouzské orgány uzavřely od prosince kolem 20 mešit a modliteben, u kterých se předpokládalo, že by mohly kázat radikální islám, informoval francouzský ministr vnitra, který dodal, že se „budou uzavírat další“.

„Neexistuje žádné místo ve Francii pro ty, kteří vyvolávají a podněcují nenávist v modlitebnách nebo v mešitách, a pro ty, kteří nesplňují některé republikové principy, zejména pokud jde o rovnost mezi muži a ženami,“ prohlásil Bernard Cazeneuve po setkání s vedoucími představiteli francouzské Rady muslimského náboženství, kterého citovala agentura AFP.

„To je důvod, proč jsem se rozhodl před několika měsíci uzavřít mešity prostřednictvím výjimečného stavu, právních opatření nebo administrativních opatření. Bylo uzavřeno asi 20 mešit a bude to pokračovat,“ uvedl ministr vnitra.

Cazeneuve dále pokračoval tvrzením, že od roku 2012 bylo z Francie vyhnáno 80 lidí, a že desítky dalších deportací se připravuje, aniž by poskytl další podrobnosti.

Ve Francii existuje asi 2500 mešit a modliteben. Z nichž se asi u 120 věří, že kážou radikální salafismus, striktní interpretaci islámu.

Tato opatření přichází po nedávných teroristických útocích v zemi, které vyvolaly otázky ohledně bezpečnostních selhání, stejně jako ohledně zahraničního financování mnoha mešit.

Když hovoříme o financování, Cazeneuve uvedl, že úřady pracují na francouzské nadaci pro islám, která by zaručila úplnou transparentnost financování mešit „s důsledným dodržováním sekulárních principů.“

I v pondělí francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že bude „stále těžší“ pro Paříž zaručit svobodu islámu, a upozornil, že navzdory toho, že je země vázána na náboženství, „strašný jed“ extremismu se šíří.

„Pokud islám nepomáhá republice bojovat proti těm, kteří narušují veřejné svobody, bude stále těžší pro zemi zaručit tuto svobodu vyznání,“ napsal Valls v dlouhé eseji Le Journal du Dimanche.

Existují plány na vytvoření nadace na pomoc financování, výstavby a správy mešit po celé Francii, uvedl v pondělí Anouar Kbibech, hlava muslimské Francouzské rady.

„Radikálním“ dobrodincům bude odepřen přístup k organizaci, která bude sponzorována společnostmi v halal potravinářském sektoru, zdůraznil Kbibech.

Cazeneuvo prohlášení přišlo méně než týden poté, co byl zabit francouzský kněz při útoku „vojáků“ islámského státu v obci Normandii Saint-Etienne-du-Rouvray.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Zohra Bensemra / Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*