Francie mění podle nového zákona pojmy „matka“ a „otec“ na „rodič 1“ a „rodič 2“

Francie mění podle nového zákona pojmy „matka“ a „otec“ na „rodič 1“ a „rodič 2“

Francouzský parlament hlasoval pro odstranění slov „matka“ a „otec“ z oficiálních dokumentů ve vzdělávacím systému.             

Nová konvence o pojmenování je zaměřena na ukončení diskriminace rodičů stejného pohlaví, ale kritici tvrdí, že to „dehumanizuje“ rodičovství a může vést ke sporům, kdo bude zařazen jako „rodič 1“.„Cílem tohoto pozměňovacího návrhu je zakořenit do zákona rodinnou diverzitu u dětí do administrativních formulářů předložených ve škole,“ uvedla Valérie Petitová, poslankyně strany REM Emmanuela Macrona.

„Máme rodiny, které se ocitly tváří v tvář sevřeně uvízlé v poměrně staromódním sociálním a rodinném modelu. Pro nás je tento pozměňovací návrh mírou sociální rovnosti,“ uvedla.

Nicméně, ne všichni poslanci s tím souhlasí.

„Když slyším lidi, že se jedná o staromódní model, připomněl bych těmto lidem, že dnes je mezi slavnými, civilními nebo manželskými svazky asi 95 procent párů mezi mužem a ženou,“ řekl konzervativní poslanec Xavier Breton o posledním pozměňovacím návrhu. Jeho kolega Fabien Di Filippo tento krok označil za „děsivou ideologii“.

Nejsou to však jen konzervativci, kteří zpochybňují účinnost nových právních předpisů. Alexandre Urwicz, předseda AFDH, Francouzského sdružení rodičů stejného pohlaví, se obává, že nové právní předpisy vytvoří „rodičovskou hierarchii“.

„Kdo je „rodičem číslo 1“ a kdo je „rodičem číslo?“ Zeptal se a dodal, že místo „otce, matky a právního zástupce,“ může být použito něco méně kontroverzního.

Novela však může být ještě zamítnuta většinou Senátu, pak by se vrátila k francouzskému Národnímu shromáždění k dalšímu projednání.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*