Francie bojuje s následky protikuřáckého zákona

Francie bojuje s následky protikuřáckého zákona

Každý rok odhodí francouzští kuřáci přes 20 miliard nedopalků, což představuje cca 315 tun cigaretového odpadu.

Protikuřácký zákon z r.2008 problém jen zhoršil.

Nedopalky jsou zavaleny vchody do restaurací, bister, hotelů, kancelářských pasáží, chodníky, kovové mříže kolem stromů i parky.

Při každém dešti jich končí značná část v kanalizaci.Statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že nedopalky tvoří 30-40 procent odpadu ve městech a na plážích turistických letovisek.

Již 3 roky platí v Paříži a přímořských destinacích zákaz odhazování odpadků, nedopalků cigaret a močení na veřejných prostranstvích pod pokutou 68 Eur na místě činu.

Macronova vláda chystá přísné pokuty nejen pro kuřáky, ale platit by měl i tabákový průmysl, který je spoluzodpovědný za cigaretový odpad a proto plánuje ekologickou dávku ve výši jednoho centu z balíčku cigaret určenou na jeho likvidaci podle principu Kdo znečišťuje, zaplatí.

A občané to tentokrát nebudou, slibuje vláda.

Už tak zaplatili jen v Paříži ze svých daní montáž popelníků na 30 000 odpadkových košů.

Protože cigaretový odpad není jen o množství, ale i o jeho složení.

Až 10 let trvá než se rozloží filtr z acetátu celulózy a   chemický koktejl z nikotinu, fenolů, rezidua pesticidů a těžkých kovů může časem kontaminovat vodu v jezerech a řekách.

Objeví se podobná razantní opatření ve prospěch občanů ve volebním programu uchazečů o posty zastupitelů MČ a primátora pražské metropole v podzimních volbách?

Nebo se budeme dál brodit závějemi vajglů?
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*