Foreign Affairs: Západu se nepodaří rozdělit Rusko a Čínu

Foreign Affairs: Západu se nepodaří rozdělit Rusko a Čínu

Západ nesprávně vnímá příčiny aktivního rozvoje rusko-čínské spolupráce. Sblížení Moskvy a Pekingu se vysvětluje nejen materiálními zájmy, ale více pocitem stejné identity, napsal profesor Princetonské univerzity Gilbert Rozman na stránkách časopisu The Foreign Affairs.

V devadesátých letech se západní politici domnívali, že vztahy mezi Ruskem a Čínou připomínají „sňatek z rozumu“, a v případě nutnosti bude převážen národními zájmy, včetně dobrých vztahů se Západem. Nedokázali pochopit, že Moskva a Peking litují, že za studené války došlo v jejich vztazích k napětí, píše autor. Nynější vlády obou států nehodlají opakovat minulé chyby a demonstrovat navzájem převahu, protože mají společný cíl: omezit na minimum vliv Západu ve významných pro ně regionech, domnívá se Rozman.

Existuje několik příčin pro domněnku, že vzájemná podpora Ruska a Číny potrvá dlouho. Obě země mají společnou komunistickou a socialistickou minulost (pro Peking je to dnešek), zastávají protihegemonistický postoj vůči Západu, navzájem si respektují geopolitické zájmy, nehledě na to, že si v něčem i odporují, píše expert. Navíc jsou oba státy přesvědčeny, že globální finanční krize roku 2008 svědčí o tom, že západní politický a ekonomický model stojí na pokraji krachu.

Rusko a Čína mají dnes shodné postoje v mezinárodních sporech, nehledě na jisté vnitřní nevyřešené problémy, navzájem se podporují na světové aréně, zejména v ukrajinské otázce a v otázce Hongkongu, poukazuje Rozman.


Chování Ruska a Číny na světové aréně je příznakem nového geopolitického řádu po skončení studené války, a dokud jsou u moci nynější předáci, nemá Západ očekávat podstatné změny v rusko-čínských vztazích, domnívá se expert.

Země, které by chtěly rozdělit tyto dva státy, zejména Japonsko pod vedením nynějšího premiéra Šinza Abeho, čeká zklamání. V četných obtížných otázkách, například, Severní Koreje, Íránu a dalších, se má Západ připravit na konkurenci ze strany Ruska a Číny, shrnul autor článku, profesor Princetonské univerzity Gilbert Rozman.

zdroj : http://czech.ruvr.ru
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*