Finský poslanec vyvolal debatu, když prohlásil, že EU vytváří „nové nacistické Německo“

Finský poslanec vyvolal debatu, když prohlásil, že EU vytváří „nové nacistické Německo“

Navzdory kritice svých spolustraníků,včetně premiéra Juhy Sipilé, strana Villeho Taviose Finové odmítla popřít prohlášení o „fašistické“ povaze evropského federalismu.

Finský poslanec Ville Tavio z pravicové nacionalistické strany Finové vyvolal ve své zemi zásadní rozruch, když během parlamentní debaty srovnal Evropskou unii s nacistickým Německem.„Federalisté ohrožují lid Evropy a národní státy. Vytvářejí nový druh Sovětského svazu, vytvářejí nové nacistické Německo,“ uvedl Tavio, jehož citovala finská národní stanice Yle. Tavio dále naznačil, že globalizace EU je „novou formou fašismu“, o čemž Finové nevěděli, když v devadesátých letech hlasovali pro vstup do EU.

Taviovo prohlášení vyvolalo rozsáhlou diskuzi mezi politiky na obou stranách politického spektra.

Finský premiér a vůdce strany Finský střed Juha Sipilä označil jeho prohlášení za „extremně hanlivé“ a dodal, že také vysílá „omluvné gesto pro nacistická zvěrstva a jeho oběti“. Sipilä také vyzval Finy a členy pravicové vlády, aby toto prohlášení odvolali.

„Nyní to zašlo daleko za hranice toho, co jsem kdy v této hale slyšel. Čekám na reakci Finů. Přijmou toto srovnání?“ Zeptal se předseda skupiny sociálních demokratů Annti Lindman. „Nacistické Německo bylo o tom, že zmasakrovalo milióny lidí a začalo druhou světovou válku, kdy zemřely desítky miliónů lidí. Celá EU byla založena tak, aby se to už nikdy nestalo,“ uvedl Lindman.

Nicméně, členové strany Praví Finové se rozhodli, že se postaví za Tavia.

„Pochopila jsem to tak, že Tavio se zaměřil na megalomanii EU, že nic není nikdy dost. Neurazil žádnou osobu, ale kritizoval celou instituci jako takovou,“ uvedla Leena Meri, předsedkyně strany Finové.

Finové, dříve známí jako Praví Finové, jsou pravicová nacionalistická a euroskeptická strana. V minulých parlamentních volbách v roce 2015 získala 17,65 procenta hlasů, čímž se stala vládnoucí stranou společně s Finským středem a Národní koaliční stranou.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*