Finská politička čelí obvinění za trestné činy z nenávisti, včetně citování z Bible

Finská politička čelí obvinění za trestné činy z nenávisti, včetně citování z Bible

Finská křesťanskodemokratická poslankyně byla obviněna z podněcování k nenávisti za její  kritické komentáře na sociálních sítích vůči LGBT, včetně citace pasáže z Bible.

Finský generální prokurátor oznámil obvinění křesťanskodemokratické poslankyně Päivi Räsänenové, která v letech 2012 až 2015 zastávala funkci ministryně vnitra, kvůli příspěvkům na Twitteru, Instagramu a Facebooku z června 2019.

Podle zprávy finské stanice Yle se obvinění týkají také jejích spisů na internetových stránkách Finské Lutherovy nadace a Evangelické luteránské misijní diecéze Finska.Na sociálních sítích se Räsänenová tázala, proč její církev spolusponzoruje přehlídku Helsinki Pride 2019, a uvedla: „Církev, jíž jsem členkou, oznámila, že je oficiálním partnerem SETA Helsinki Pride 2019. Jak zapadá církevní doktrína, Bible, do představy, že hanba a hřích jsou vyvyšovány jako otázka hrdosti?“

Zpráva byla zveřejněna na Twitteru, Instagramu a Facebooku, přičemž poslední dva příspěvky obsahovaly také obrázek Bible z pasáže Římská kapitola 1, verše 24-27.

Räsänenová hovořila s YLE o obviněních a řekla: „Tady jde hluboce o svobodu vyznání a svobodu projevu. Pokud budou tyto spisy zakázány, pak bude zakázáno mnohem více. Pak přijde moderní pálení knih, které se zaměří na učení Bible. Nebudu se omlouvat za učení Bible – stojím si za nimi.“

Kerttu Tarjamová, šéfka finské skupiny za práva LGBT osob Seta, reagovala na obžalobu slovy: „Generální prokurátor ukazuje, že nejde o banální záležitost.“

Paul Coleman, vedoucí křesťanské právní skupiny ADF International, se k obvinění také vyjádřil slovy: „Rozhodnutí finského generálního prokurátora vznést tato obvinění proti doktorce Räsänenové vytváří kulturu strachu a cenzury. Je zarážející, že se podobné případy stávají v celé Evropě až příliš běžnými.“

„Pokud jsou angažovaní státní úředníci, jako je Päivi Räsänenová, trestně stíháni za to, že vyjadřují své hluboce zakořeněné přesvědčení, vytváří to mrazivý efekt pro právo každého svobodně mluvit,“ řekl.

Tento případ přichází po několika případech nenávistných projevů ve Spojeném království, které se týkaly křesťanských kazatelů, kteří v posledních několika letech kritizovali pochody Gay Pride.

V září místní politik v Cornwallu v Anglii obvinil australského baptistického kazatele z šíření nenávisti poté, co pastor oslavil zrušení akce LGBT nazvané „Rainbow Fest“.

Newquayský radní Stephen Hick napsal ministru vnitra, že nejen odsoudil výroky pastora Joshe Williamsona, ale vyzval vládu k jeho deportaci.

V roce 2017 byl ve Skotsku zatčen křesťanský pouliční kazatel Gordon Larmour a obviněn ze zločinu z nenávisti poté, co citoval z biblické knihy Genesis, když se ho homosexuální teenager zeptal na biblické názory na homosexualitu. Obvinění byla později smetena ze stolu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*