Filipínský prezident: „Pouze Čína může pomoci Filipínám“

Filipínský prezident: „Pouze Čína může pomoci Filipínám“

Historicky jeden z nejvěrnějších spojenců USA, Filipíny, se otáčí směrem k Číně. Prezident Rodrigo Duterte připravuje svou první státní návštěvu Pekingu, a navrhl nejen ekonomické, ale i vojenské partnerství se svou obrovskou sousední zemí.                            

„Můj dědeček je Číňan. Pouze Čína nám může pomoci,“ řekl Duerte, který byl zvolen v červnu, čínské státní tiskové agentuře Xinhua před zahájením čtyřdenního výletu.

„Vše, co budu muset udělat, je jen hovořit a získat pevný stisk ruky od úředníků a říci, že my Filipínci jsme připraveni s vámi spolupracovat, abyste nám pomohli při budování naší ekonomiky a budování naší země.“

Duerte uvedl, že Filipíny, jejichž HDP na obyvatele rapidně zaostává, a je čínským východním sousedem od přelomu tisíciletí, mají velké plány na infrastrukturu po své vlasti, které nemohly být realizovány „kvůli nedostatku základního kapitálu.“

„Pokud se nám podaří mít věci, které jste dali jiným zemím cestou pomoci, tak bychom také chtěli být součástí toho všeho a být součástí větších plánů Číny o celé Asii, zejména jihovýchodní Asii,“ uvedl 71letý vůdce.

Duerte také slíbil, že zabrání rozněcování probíhajícího sporu o vlastnictví Jihočínského moře, na něhož si Peking i Manila dělají nárok.

„Jít do války nemá smysl. Neexistuje žádný smysl bojovat kvůli vodnímu útvaru,“ řekl Duerte, když hovořil o lukrativní přepravní cestě, která by se také mohla stát hlavním zdrojem uhlovodíků. „Je lepší hovořit než válčit. Chceme mluvit o přátelství, chceme mluvit o spolupráci, a ze všeho nejvíc, chceme mluvit o podnikání. Válka by nás nikam nedovedla.“

Vůdce Filipín také uvedl, že jakákoli jednání se budou konat bez prostředníků nepřátelských k Číně- pravděpodobně Japonsko a USA. Washington reorganizoval svou vlastní geopolitickou strategii, aby čelil rostoucí regionální moci Pekingu.

„Nemáme zájem o to, aby jiná země zasahovala do našich rozhovorů. Chceme mluvit pouze s Čínou,“ uvedl Duerte.

Duerte také oznámil, že země se již nebude účastnit společných válečných her s USA, zemí, která má na Filipínách několik vojenských základen a dodává zemi téměř veškerou vojenskou techniku.

„Dal jsem Američanům dostatek času, aby si hráli s filipínskými vojáky,“ sdělil Duerte televizní stanici Phoenix založené v Hong-Kongu. „To bude to poslední. Bylo to naplánováno. Nechci, aby byli mojí vojáci ponižováni.“

Místo toho, řekl Duerte televizní stanici, jsme otevřeni společným cvičením s ruskými s čínskými vojáky.

Od svého zvolení, Duerte se zapojuje do ostrých slovních potyček s Washingtonem převážně kvůli jeho nekompromisní taktice v boji proti drogové kriminalitě na Filipínách, o čemž USA tvrdí, že porušuje lidská práva. Duerte dokonce nazval amerického prezidenta Baracka Obamu „zkurvysynem“, když hovořil do médií, ale později svou poznámku bagatelizoval a uvedl, že to nebylo myšleno jako osobní urážka.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)

¨


Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*