Fauci údajně v roce 2020 informoval zdravotnické představitele o možném „úniku neobvyklého kmene COVID z laboratoře“

Fauci údajně v roce 2020 informoval zdravotnické představitele o možném „úniku neobvyklého kmene COVID z laboratoře“

Republikánští zákonodárci vyzvali, aby byl Anthony Fauci propuštěn za to, že má na rukou „krev“, a požadovali, aby svědčil před kongresovými výbory a poskytl informace týkající se původu COVID-19 v řadě e-mailů, které zveřejnil BuzzFeed a které se datují až k počátku pandemie koronaviru.

Zatímco příval mediálních zpráv v poslední době oživil spekulace týkající se teorie „úniku z laboratoře“, která naznačuje, že COVID-19 byl uměle vytvořený patogen, bývalý šéf Úřadu pro potraviny a léčiva Scott Gottlieb prohlásil, že doktor Anthony Fauci tento pojem loni zcela nezavrhl.

Hlavní lékařský poradce amerického prezidenta informoval v roce 2020 světové lídry o možnosti, že nový koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wuhanu, řekl Gottlieb, když se v neděli objevil v pořadu CBS Face the Nation.

Bývalý šéf FDA, který působil pod tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem, citoval bývalého vysoce postaveného člena Trumpovy administrativy jako svědectví o Fauciových tehdejších prohlášeních.Gottlieb dodal, že stejný zdroj nedávno znovu potvrdil Fauciho slova datovaná do roku 2020. Kniha bývalého komisaře FDA s názvem „Uncontrolled Spread: Why COVID-19 Crushed US and How We Can Defeat the Next Pandemic“ má vyjít v září.

Když se loni na jaře doktor Fauci zúčastnil setkání světových zdravotnických špiček v Evropě kolem Světového zdravotnického shromáždění, informoval je, že vypuknutí koronaviru mohlo být důsledkem úniku z laboratoře, a připustil, že kmen vypadá neobvykle, jak odhalil Gottlieb.

V rozhovoru v pořadu CBS bývalý šéf FDA dále zdůraznil, že když se američtí vědci podívají na zátěž, mají podezření.

„A provedení této analýzy zabere nějaký čas, a to rozptýlilo některá ta podezření,“ dodal.

Gottlieb se domníval, že je chybou dívat se na virus pouze z vědecké perspektivy, a dodal, že je třeba ho zkoumat z hlediska národní bezpečnosti.

„Vědecké myšlení zkoumá virus a jeho chování a jeho posloupnost a vyvozuje závěr“, řekl a zdůraznil, že posouzení národní bezpečnosti „se zabývá chováním čínské vlády, zkoumá chování laboratoře, zkoumá další důkazy v okolí laboratoře, včetně infekcí, o nichž nyní víme, že se vyskytly, a že mění celkové hodnocení“.

Podle Gottlieba se „nástroje národní bezpečnosti zpočátku příliš nepoužívaly“.

„Myslím, že teď, když se podíváme na tyto druhy rizik, musíme je posuzovat optikou myšlení národní bezpečnosti,“ uzavřel.

Bývalý komisař Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb v předchozím vystoupení ve stejném pořadu zpražil Čínu, která podle něj byla schopna poskytnout „osvobozující“ důkazy, které dokazovaly, že COVID neunikl z laboratoře, ale dosud to odmítala.

Zmínil také důkazy, které měly tuto teorii podpořit poté, co zprávy tvrdily, že v listopadu 2019 byli hospitalizováni tři vědci, kteří pracovali ve Wuhanském institutu virologie.

Zprávy amerických médií naznačující, že zaměstnanci Wuhanského institutu těsně před vypuknutím epidemie COVID-19 vážně onemocněli. Čínské ministerstvo zahraničí to odmítlo jako „pomlouvačné kampaně a přesouvání viny“.

Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční choroby (NIAID), je v současné době pod palbou obvinění, že nebyl sdílný ohledně myšlenky, že COVID-19 mohl vzniknout z úniku z laboratoře v jeho diskusích uvnitř administrativy a v další práci, kterou vykonával.

Republikánští zákonodárci požadují, aby byl Fauci propuštěn. V sobotu republikánský poslanec Matt Gaetz v rozhovoru prohlásil, že doktor Fauci „má na rukou krev“.

Dva přední republikáni ve Sněmovně reprezentantů již dříve prohlásili, že je „nezbytné“, aby Fauci svědčil před kongresovými výbory a poskytoval informace týkající se původu COVID-19.

Vlnu kritiky namířenou proti Faucimu přiživilo i nedávné vydání 3200 stránek emailů hlavního lékařského poradce, které BuzzFeed zveřejnil již na počátku pandemie koronaviru.

V jednom z údajných e-mailů Peter Daszak, šéf Ekologické aliance, neziskové organizace s vazbami na Wuhanský institut virologie, údajně poděkoval Faucimu za to, že „bagatelizoval možnost“, že COVID-19 unikl z laboratoře ve Wuhanu.

Fauci však odmítl nedávná obvinění namířená proti němu a jeho Národnímu ústavu pro alergie a infekční choroby.

„Opravdu říkáte, že jsme do toho zapleteni, protože jsme dali multimiliardové instituci 120 tisíc dolarů ročně za sledování netopýrů?“ řekl podle listu Financial Times v narážce na grant, který prostřednictvím organizace EcoHealth Alliance skončil v laboratoři v Číně, která provádí testy koronavirů netopýrů už desítky let.

Mnozí z těch, kdo podporují teorii o „úniku z laboratoře“, trvají na tom, že pouhý fakt, že se město, kde laboratoř sídlí, stalo ohniskem nákazy, je příliš velká náhoda.

Myšlenka, že virus COVID-19 unikl z Wuhanské laboratoře v Číně – což bylo donedávna považováno za jakousi „okrajovou teorii“, je nyní předmětem oficiálního přezkoumání poté, co americký prezident Joe Biden nařídil zpravodajské komunitě, aby zdvojnásobila úsilí o zkoumání původu koronaviru a do 90 dnů mu o svých nálezech podala zprávu, „včetně toho, zda se objevil z lidského kontaktu s nakaženým zvířetem nebo z laboratorní nehody“.

Americký prezident připustil, že většina zpravodajské komunity se „spojila“ kolem dvou scénářů, ale „nedomnívá se, že existuje dostatek informací k posouzení jednoho, který je pravděpodobnější než druhý“.

V březnu zveřejnila Světová zdravotnická organizace úplnou verzi své zprávy o původu koronaviru, v níž WHO označila únik COVID-19 z laboratoře za velmi nepravděpodobný a naznačuje, že se virus s největší pravděpodobností přenáší na člověka z netopýrů prostřednictvím jiného zvířete.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*