Facebook zná vaše tajemství: „ To se mi líbí“ odhalují osobnost uživatelů

Facebook zná vaše tajemství: „ To se mi líbí“ odhalují osobnost uživatelů

like2

“ To se mi líbí “ tlačítka na Facebooku mohou odhalit více, než si myslíte, ukázala nová studie. Klikáním na „to se mi líbí“ u příspěvků a odkazů, mohou být odhalena osobní tajemství, jako je vaše sexualita, nebo náboženské a politické názory. Zjištění vyvolalo obavy o ochranu osobních údajů.

Studie americké Národní akademie věd zjišťovala od 58 000 uživatelů Facebooku v USA demografické profily a psychometrické výsledky testů, kteří věnovali svoje „to se mi líbí“.  Výzkumníkům se podařilo získat “ překvapivě přesné “ poznatky o daném uživateli, IQ , sexualita, užívání návykových látek, osobnost a politické názory podle klikání na „to se mi líbí“ u témat a předmětů, i když měli nastavené silné nastavení ochrany osobních údajů.

Autoři studie vyvinuli algoritmus, který používá tlačítka „to se mi líbí“ na Facebooku k vytvoření osobních profilů. Každý, kdo má školení v oblasti analýzy dat by mohl být schopen zjistit takové informace, i když je uživatel výslovně nesdílí.

Výsledkem je, že vědci byli schopni předpovědět, zda je daný muž homosexuál s přesností na 88 procent, podle, jejich ‚ to se mi líbí‘ kliknutí na místech souvisejících s gay manželstvím nebo ohledně vztahů stejných pohlaví. Preference hudby a televizních pořadů, také odhaluje více, než si uživatelé mohou představit: U mužů, kteří měli rádi hudební televizní show “ Glee “ bylo více pravděpodobně, že jsou homosexuálové, ukázala studie.

V 82 procentech případů, křesťané a muslimové byli správně identifikovány mezi profily dobrovolníků. Tato studie předvídala nejen sexualitu a náboženství, ale také IQ uživatele.

Ti s vyšším IQ měli tendenci častěji dávat „to se mi líbí“ například u “ The Colbert Report “ televizní show, nebo u filmů jako “ The Godfather “ a “ To Kill a Mockingbird .“ Ti, kteří mají nižší IQ dávali, „to se mi líbí“ u Harley Davidsona a Bret Michaels z rockové kapely Poison.

Podobně přesné předpovědi se objevili u politických názorů , a dokonce dokáži předvídat potenciální průběhy voleb, nebo také půl tuctu dalších osobnostních rysů.

„Důležité je, že na jedné straně je dobře, že lidské chování je předvídatelné, protože to znamená, že Facebook vám může dávat velmi dobré příspěvky na vašich novinkách, citoval Michael Kosinsky, jeden z akademiků ze studie.

Zatímco studie by mohla být vnímána jako další krok směrem k vytvoření více personalizovaného obsahu, upozornila také na potenciální hrozby narušení soukromí, které představuje Facebook . “ Co je šokující je, že můžete použít tyto údaje k předpovězení vašeho pohledu na politiku nebo svojí sexuální orientaci. To je něco, co si většina lidí  neuvědomuje “ říká Kosinsky.

Podobné profily mohou být vytvořeny pomocí jiných internetových dat, včetně činnosti na internetových stránkách, e-mailech a mobilních telefonech podle spoluautora studie: „ Vaše „to se mi líbí“ může říkat o vás víc, než si uvědomujete, ‘‘ řekl Cambridge University výzkumník David Sitwell “ Ale nikdo si také neuvědomuje, že tato „to se mi líbí“ mohou být později použita proti vám. “

Uvedl server : rt.com  překlad : Dodan

 

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*