Facebook zakazuje veškeré uznávání „bílého nacionalismu“ a „bílého separatismu“

Facebook zakazuje veškeré uznávání „bílého nacionalismu“ a „bílého separatismu“

Společnost Facebook oznámila, že na své platformě zakáže obsah týkající se „bílého nacionalismu“ a „bílého separatismu“. Povaha obsahu, který bude zakázán, vyvolává obavy kvůli svobodě projevu.

Politika nenávistných projevů společnosti Facebook již zakázala jakýkoli obsah, který by chválil nebo prosazoval „bílou nadřazenost“. Společnost doposud rozlišovala mezi tímto obsahem a „bílým nacionalismem“ a „bílým separatismem“, což velice rozčílilo aktivisty občanských práv, kteří argumentují, že tyto termíny jsou lehce zaměnitelné.Společnost oznámila ve svém blogu, že „zatímco lidé budou stále moci prokazovat hrdost na své etnické dědictví, nebudeme tolerovat chválu a podporu pro bílý nacionalismus a separatismus“.

Od příštího týdne budou uživatelé, kteří se pokusí zveřejnit takový obsah, přesměrováni na neziskovou organizaci Life After Hate v níž pracují bývalý extremisté, kteří se snaží odvrátit mladé lidi před bílou nadvládou. Nové zásady se budou vztahovat jak na Facebook, tak na Instragram.

Bílý nacionalismus a bílý separatismus jsou nejasné koncepty. Facebook je zpočátku zařazoval do stejné kategorie jako Baskický separatismus ve Španělsku, sionistické hnutí nebo černý separatismus ve stylu Malcolma X. Zdá se však, že poslední rozhodnutí výslovně zařazuje bílé hnutí do své vlastní kategorie.

Prosazování tohoto zákazu bude pravděpodobně kontroverzní, zejména ve Spojených státech, kde byl Facebook obviněn z všudypřítomné anti-konzervativní zaujatosti. Fráze jako „jsem hrdý bílý nacionalista“ a „přistěhovalectví tuto zemi trhá na kusy, zatímco bílý separatismus je jedinou odpovědí“ budou nyní zakázány, řekla společnost portálu Motherboard. Méně explicitní a „kódované“ odkazy budou odstraněny případ po případu, což je velmi neprůhledná politika, která bude jistě snadno zneužitelná.

V zákulisí, většina filtrování obsahu bude prováděna za pomocí umělé inteligence a strojového učení, uvedl Facebook.

Zákrok Facebooku proti extrémní pravici přišel méně než dva týdny poté, co střelec Brenton Tarrant zavraždil 50 lidí ve dvou mešitách v Christchurchi na Novém Zélandu. Tarrant své běsnění vysílal živě na Facebooku a gigantická sociální síť byla kritizována za to, že dostatečně rychle nemazala sdílení jeho videa.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*