Facebook před volbami do EU vypnul pro-populistické italské stránky

Facebook před volbami do EU vypnul pro-populistické italské stránky

Facebook vypnul dva týdny před evropskými volbami 23 hlavních populistických italských stránek, jež měly 2,5 miliónu fanoušků.   

Podle italských médií většina těchto stránek podporovala populistické strany Liga a Hnutí pěti hvězd, které v současné době vládnou v Itálii v dočasné koalici.

Facebook ospravedlnil svůj dramatický krok tím, že uvedl, že stránky sdílejí falešné zprávy, takzvané „nenávistné projevy“ a „rozdělující obsah“ týkající se přistěhovalců, očkovacích látek a židovských lidí.Facebook použil informace ze zprávy, kterou vypracovala nevládní organizace s názvem „Avaaz“, která se zabývá „lidskými právy“ a environmentálními kampaněmi.

„Děkujeme (organizaci) Avaaz za sdílení svého výzkumu, takže můžeme vyšetřovat,“ uvedl mluvčí Facebooku. „Jsme odhodláni chránit integritu voleb do EU a celého světa. Odstranili jsme řadu falešných a duplicitních účtů, které porušovaly naše zásady týkající se pravosti, stejně jako několik stránek za porušení zásady změny názvu“.

„Také jsme podnikli kroky proti některým stránkám, které opakovaně šířily dezinformace. Přijmeme další opatření, pokud zjistíme jiná porušení,“ varoval mluvčí.

Ve své zprávě, která byla představena Facebooku dne 3. května, organizace Avaaz uvedla, že identifikovala 14 italských stránek na Facebooku, které obsahují 104 stran a šest skupin s celkovým dosahem 18,2 miliónů následovníků.

Facebook přijal tento týden represivní opatření proti 23 stránkám v těchto sítích, s celkovým počtem 2,46 miliónu následovníků a 2,44 miliónu interakcí za poslední tři měsíce.

Facebook také údajně „oslabil“ stránky, které šíří obsah s údajnými falešnými zprávami, což zřejmě činí uživatele Facebooku méně viditelnými.

Technická motivace pro uzavření stránek je spojena se změnami jmen: tvrdí se, že původně navrhovali témata, která zřejmě nesouvisí s politickými stranami nebo hnutími, ale později téma změnily.

Mezi uzavřenými stránkami jsou „Chceme Hnutí pěti hvězd ve vládě,“ které mělo za tři měsíce 129 000 stoupenců a téměř 700 000 interakcí, „Beppe Grillo prezidentem“, „Liga Salvini Sulmona“ – která měla 307 000 následovníků, „Lega Salvini Premier Santa Teresa of Riva“ a „Jsme 5 hvězd“.

Nejaktivnější stránka na podporu strany Liga byla mezi těmi, kdo byl uzavřen. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že strana Liga je v současné době stranou s největší podporou Italů pro nadcházející volby.

Úsilí Facebooku v Itálii ovlivnit evropské volby jsou jen špičkou ledovce, poznamenala italská média.

Podle italského deníku La Repubblica, dne 2. května Facebook otevřel „válečnou místnost“ v Dublinu, která se věnovala celoevropské kampani na plný úvazek se 40 týmy inženýrů, vědců, výzkumníků, specialistů na hrozby a expertů pro každou zemi.

Na volbách pracuje 500 lidí s pomocí 21 předpokládaných „kontrolorů“, jenž pracují ve 14 různých jazycích.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Facebook před volbami do EU vypnul pro-populistické italské stránky

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*