Expert: Severní Korea používá „jadernou eskapádu“ k odvrácení potencionálních agresorů

Expert: Severní Korea používá „jadernou eskapádu“ k odvrácení potencionálních agresorů

Jaderné testy Severní Koreje mají odvrátit potencionální agresory a donutit je přemýšlet o jejich vojenské přítomnosti v regionu, řekl vedoucí Centra pro korejská studia na Institutu pro Dálný východ na Ruské akademii vět Alexandr Zhebin tiskové agentuře TASS.

Pchjongjang 6. ledna oznámil úspěšný test vodíkové bomby. Tento krok způsobil vážné znepokojení mnohých zemí, zatímco Rada bezpečnosti OSN oznámila ve stejný den, že přijme usnesení s novými zásadními opatřeními v reakci na akce Severní Koreje.

Podle odborníka, Severní Korea nehodlá na nikoho útočit, ale má za cíl, „aby se zabránilo scénáři změny režimů, které způsobily Spojené státy a jejich spojenci v Iráku a Libyi.“

 Foto: AP /Jon Chol Jin
Foto: AP /Jon Chol Jin

„Síla Spojených států a Severní Koreje je nesrovnatelná. To je důvod, proč jsou „jaderné eskapády“ určeny k vystrašení potencionálních agresorů a k tomu, aby vážně uvažovali o bezpečnostních obavách Pchjongjangu,“ uvedl odborník na korejská studia.

Takové jaderné testy Severní Koreje povedou k silnější americké vojenské přítomnosti v regionu, což ale nemůže způsobit znepokojení,“ dodal Zhebin.

„Spojené státy a jejich spojenci využívají akce Pchjongjangu k posílení vojenských příprav na Dálném východě,“ poznamenal expert.

Nicméně, „kdyby nebylo severokorejského činitele, USA a jejich spojenci by si našli jinou záminku k budování své moci v severovýchodní Asii a k nasazení prvků svého globálního protiraketového systému v regionu,“ uvedl expert.

„Takové záminky se mohou týkat zejména čínských akcí v Jihočínském moři či spor mezi Čínou a Japonskem přes ostrovy Senkaku,“ poznamenal analytik.

„Jde o to, že USA pokračují v praktikách studené války a vytváří nové základny, které umísťují blízko hranicím Ruska a Číny,“ uvedl expert a dodal, že po úspěšném dokončení jednání o íránském jaderném programu, USA se nevzdají svých plánů rozmístit protiraketové prvky v Evropě.

„Nicméně, zatím lze jen stěží očekávat na Korejském poloostrově konflikt ve velkém měřítku,“ uvedl expert.

„Severní Korea je zemí, která hraje roli určité vyrovnávací paměti pro Čínu. Čína má v Severní Koreji životně důležité zájmy a zásahy do těchto oblastí budou znamenat, že Američané budou čelit roztržkám ze strany největší světové ekonomiky a největší rostoucí armádní síle. Nemyslím si, že je Washington nyní připraven na takovou patovou situaci,“ poznamenal expert.

Rozsáhlé vojenské akce na Korejském poloostrově jsou nemožné bez povolení nejvyššího politického vedení v USA, dodal Zhebin.

„Jihokorejci mohou zahájit palbu na některých úsecích demilitarizované zóny, jak tomu bylo v minulosti. Ale v současné době by jim bylo sotva umožněno, zahájit nějakou rozsáhlou akci, která by vedla k nekontrolované eskalaci konfliktu,“ poznamenal odborník.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*