Expert: Islámští extremisté pokračují v otevřeném náboru ve Švédsku

Expert: Islámští extremisté pokračují v otevřeném náboru ve Švédsku

Švédský expert na terorismus Magnus Ranstorp prohlásil, že islámští extremisté pokračují v náboru a šíření své ideologie ve Švédsku navzdory porážce Islámského státu.

Ranstorp tvrdí, že viní nečinnost švédské vlády, která umožnila až 300 Švédům vycestovat na Blízký východ, aby se připojili k teroristické skupině, přičemž nejméně 150 z nich se již vrátilo do Švédska.„Došlo k řetězové reakci opožděnosti na všech různých úrovních a na různých frontách. V podstatě to byla katastrofa. Zejména v oblasti prevence, ale také z hlediska legislativy,“ řekl Ranstrop švédské televizi SVT.

Od roku 2012 varuje Ranstorp švédskou vládu před nebezpečím radikálního islámského extremismu, ale tvrdí, že se udělalo jen málo pro to, aby Švédové přestali vstupovat do skupin, jako je Islámský stát.

Podle experta na terorismus hrozba ve Švédsku stále roste a řekl, že muslimští rodiče se na něj obrátili, aby zabránili svým dětem cestovat do ohnisek teroru, jako je Sýrie.

„Rozhodně mají důvod k obavám, protože radikalizace a nábor pokračují i dnes. Posledních deset let jsem do těchto oblastí jezdil a viděl jsem, jak se to zhoršuje a zhoršuje,“ řekl Ranstorp.

SVT tvrdí, že v posledním desetiletí se počet násilných islámských extremistů ve Švédsku zvýšil z 200 na zhruba 2000. Televize také říká, že pokud jde o lidi opouštějící evropské země, aby se připojili k ISIS na Blízkém východě, Švédsko vysílá třetí nejvyšší počet zahraničních bojovníků na obyvatele.

V roce 2019 Breitbart London informoval o navrátilcích z Islámského státu, kteří se údajně rekrutovali v oblastech Švédska, zejména v multikulturním městě Malmö na jihu země, kde se předpokládá, že si radikálové z ISIS vyšlechtili nové extremisty, z nichž mnozí jsou mladí lidé.

Obtížné bylo i stíhání vracejících se islamistických extremistů, přestože Švédsko loni přijalo aktualizovaný protiteroristický zákon.

V březnu vyšlo najevo, že rok po přijetí právních předpisů, které umožňují stíhání za členství v teroristické skupině, nebyl podle zákona nikdo obviněn.

Per Lindqvist, vrchní prokurátor Národní jednotky pro bezpečnostní případy, vysvětlil, že je příliš obtížné dokázat zločin na základě toho, jak byla pravidla navržena, což vyžaduje vysokou úroveň důkazů, které je obtížné získat z oblasti konfliktu.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*