Exekutoři „tunelují“ náš sociální systém

Exekutoři „tunelují“ náš sociální systém

Každý člověk se za určitých okolností může stát dlužníkem. Ale jen za některé z nich jejich soukromé dluhy platí stát.

Zejména tehdy, kdy jim exekutoři zabavují výdělek či dů­chod v takovém rozsahu, že by se z nich bez dávek ve hmotné nouzi a příspěvku na bydlení stali bezdomovci. Stát tak na svůj úkor financuje přemrštěné výdělky exekutorů.

Současné znění Zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti umožňuje těmto podnikatelům „ohlodat“ dlužníka doslova až na kost. Vymáhané částky jsou totiž často mno­honásobkem původního dluhu a z běžného dlužníka, který by byl schopen svůj reálný dluh postupně splatit, se tak stává již téměř na doživotí nesvéprávným otrokem. Osobou, které se už nevyplatí se o něco snažit, na něčem smysluplném pracovat, protože ať bude dělat téměř cokoli, pokud právě nevyloupí banku, budou mu dluhy dále exponenciálně narůstat.To je však jen jedna rovina problému. Ta druhá je skutečnost, že mnoha lidem v exekuci, zejména důchodcům, už částka zbývající po splátce exekuce nepostačuje ani na pokrytí těch nejzákladněj­ších životních potřeb. A tak v desetitisících případů nastupuje sociální síť státu, která lidem v reálné nouzi (způsobené vysokými exekučními srážkami) pomáhá sociálními dávkami udržet si střechu nad hlavou a je na živu.

Jde o to, zda by nebylo rozumnější alespoň u dlužníků v důchodovém věku, kteří se vzhledem k výši exekučních splátek dostanou do situace, kdy se již neobejdou bez pomoci státu a pro pouhé fyzické přežití čerpají různé sociální dávky, raději omezit splátky exekutorům, než pomáhat těmto dlužníkům sociálními dávkami ze státního rozpočtu splácet jejich soukromý dluh a tím tunelovat státní rozpočet ve prospěch exekutorů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*