Evropští lídři kritizují Trumpa za jeho novou imigrační politiku

Evropští lídři kritizují Trumpa za jeho novou imigrační politiku

Evropští politici se ukázali v pravém světle, jak respektují práva každé země, jak naložit s nelegálními přistěhovalci. Většina vrcholných politiků se postavila na stranu proti svým vlastním občanům, kromě českého prezidenta Miloše Zemana.

Evropští představitelé, úředníci a politici vyjádřili znepokojení nad Trumpovým výkonným nařízením, dočasně zakázat občanům sedmi zemí s muslimskou většinou vstup do USA a nekonečný zákaz pro veškeré syrské uprchlíky.

Francie           

Francouzský prezident Francois Hollande, vyzval evropské představitele, aby poskytli „tvrdou“ odpověď Donaldu Trumpovi, jehož první kroky jako prezident Spojených států vyvolala obavy u některých amerických spojenců v Evropě.

„Musíme provést tvrdé navázání dialogu s novou americkou administrativou, která ukázala, že má svůj vlastní přístup k řešení problémů, kterým všichni čelíme,“ prohlásil Hollande na sobotním setkání s vedoucími představiteli Evropské unie v portugalském Lisabonu.

Podle Hollanda, EU nemůže mlčet, když Trump vyjadřuje podporu britskému Brexitu, nebo pozastavuje příchod uprchlíků do USA.

„Když jsou prohlášení amerického prezidenta týkající se Evropy, nebo když se mluví o Brexitu jako o vzoru pro ostatní země, myslím, že musíme reagovat. Když on odmítne příchod uprchlíků, zatímco Evropa činí svou povinnost, musíme reagovat.“

Poznámky Hollanda byly stejné jako od francouzského ministra zahraničí Jean-Marc Ayraulta, který v neděli trval na tom, že přijímání uprchlíků „je povinností“.

„Příjem uprchlíků je povinnost solidarity. Terorismus nemá státní příslušnost, diskriminace není odpověď,“ napsal Ayrault na Twitteru.

 Velká Británie            

Mírnější názor sdílela britská premiérka Theresa Mayová, která uvedla, že zatímco Londýn nesouhlasí s tímto výkonným nařízením, americká imigrační politika je plně na rozhodnutí její vlády. Podle jejího mluvčího, americká imigrační politika „je otázka pro vládu Spojených států, stejně jako je imigrační politika Británie otázkou naší vlády.“

„Ale my nesouhlasíme s tímto druhem přístupu, není takový, jakým se my budeme ubírat. Studujeme toto nové výkonné nařízení, abychom zjistili, co to znamená, a jaké jsou jeho právní dopady a především, jaké to bude mít důsledky pro občany Spojeného království,“ dodal mluvčí.

Ministr zahraničí Boris Johnson slíbil, že bude „chránit práva a svobody britských státních příslušníků doma i v zahraničí,“ na svém Twitteru a že je „rozdělující a špatné, stigmatizovat někoho na základě státní příslušnosti“.

Londýnský starosta, Sadiq Khan, první muslim, který se stal starostou velkého západního města, označil na svém Facebooku Trumpův zákaz jako „hanebný“ a „krutý“.

Vůdce britské labouristické strany, Jeremy Corbyn, dokonce zašel tak daleko, že naznačil, že by měla být zrušena plánovaná návštěva Donalda Trumpa ve Velké Británii, dokud bude platit tento zákaz.

Německo

Německá kancléřka Angela Merkelová také toto nařízení odsoudila a uvedla, že „je nutné, aby rozhodující boj proti terorismu neopravňoval k postavení lidí na určité pozadí nebo stavěl podezření na základě víry,“ informoval německý deník Der Spiegel, který citoval mluvčího kancléřky Steffena Seiberta.

Německá vláda se chystá přezkoumat důsledky zákazu pro německé občany s dvojí národností a bude „zastupovat jejich zájmy v případě potřeby s našimi americkými partnery,“ uvedl Seibert.

„Kancléřka lituje, že Amerika zakázala vstup uprchlíkům a občanům z několika zemí,“ dodal mluvčí.

Lucembursko

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn varoval před možnými negativními důsledky tohoto nařízení.

„Americký prezident tím rozděluje muslimský svět na dobro a zlo,“ řekl Asselborn deníku Tagesspiegel. „Toto rozhodnutí je také špatné pro Evropu, protože to zvýší nedůvěru a nenávist k Západu v muslimském světě.“

Norsko

Norské orgány rovněž vyjádřily znepokojení nad Trumpovým výkonným nařízením o omezení vstupu nelegálních imigrantů do jejich země. Premiérka země, Erna Solberg, sdělila deníku VG, že s uprchlíky a dalšími lidmi „musí být zacházeno stejně, bez ohledu na náboženství, národnost a barvu pleti.“

„USA to porušují tím, že zakázali vstup (uprchlíkům)… Musíme být rozhodní v boji proti terorismu, ale nemyslím si, že je správné snížit tok lidí z některých zemí, uvedla premiérka.

Švédsko

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström rovněž uvedla na svém Twitteru, že je znepokojena kvůli Trumpově výkonnému nařízení.

Vyhnat lidi z těchto sedmi zemí „vytváří nedůvěru mezi lidmi“, napsala.

Dánsko      

Dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen označil Trumpovo rozhodnutí za „blokování lidí z některých zemí“ a za „extrémně nerozumné“.

„Musíme soudit a setkat se navzájem jako jednotlivci,“ napsal na své stránce na Facebooku.

Ministr později řekl deníku Dagens Nyheter, že Trumpova politika bude „mít velmi tvrdé následky.“

Finsko

Finský ministr zahraničního obchodu Kai Mykkänen také reagoval na Trumpovo výkonné nařízení a uvedl, že EU a USA by měly zacházet s uprchlíky stejným způsobem.

„Finsko a zbytek EU nebude a nesmí diskriminovat uprchlíky na základě jejich náboženství. V žádném případě,“ napsal Mykkänen na Twitteru.

Nicméně, ne všichni evropští vůdci se spojili ve sboru nesouhlasu. Mluvčí prezidenta České republiky Miloše Zemana Trupmův zákaz pochválil s tím, že nový americký prezident se prostě obává o bezpečnost amerických občanů.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Jose Luis Magana, AP)
Reklama

Loading...

Podobné články

Komentář “Evropští lídři kritizují Trumpa za jeho novou imigrační politiku

  • Normálnímu člověku to rozum nebere, jak evropští lídři jdou proti vlastním zemím, klidně vyjadřují takové myšlenky, že člověk pochybuje o tom ,že jsou mentálně v pořádku. Vypadá to, že jejich psychika je někomu sloužící a už jsou plně ovladatelní. Komu to asi slouží a jak je ovládli ?. Nebo jsou to necitelní psychopaté ?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*