Evropský soud potvrdil spoluúčast Polska na mučícím programu CIA

Evropský soud potvrdil spoluúčast Polska na mučícím programu CIA

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odmítl odvolání Polska anulovat trestní vyšetřování úředníků, pracujících v tajném vězení používaném k mučícím praktikám CIA. Polská vláda musí nyní uzavřít své šetření a zaplatit náhradu škody.

Původní rozhodnutí soudu v červenci 2014 obsahovalo požadavek, aby Polsko rychle uzavřelo vyšetřování trestného činu v otázce věznice- s kódovým označením Quartz- a nahradilo škodu v celkové výši 262. 660 dolarů dvěma mužům, kteří byli ve věznici na území Polska mučeni. Oba muži jsou stále ještě uvězněni ve Spojených státech v Guantanamo Bay, vězeňském komplexu na Kubě.

Vojenský prostor v lede u obce Stare Kiejkuty v blízkosti Szcytna v severovýchodním Polsku Foto: Reuters / Kacper Pempel
Vojenský prostor v lese u obce Stare Kiejkuty v blízkosti Szcytna v severovýchodním Polsku Foto: Reuters / Kacper Pempel

„Polsko musí konečně provést důkladné a účinné šetření, zveřejnit informace o jeho roli a hnát viníky k odpovědnosti,“ uvedla Helen Duffyová, právnička jednoho z mužů. Údajný spolupracovník teroristické skupiny Al-Kájda Zubaydah řekl, že byli podrobeni tzv. „wakeboardingu“ 83 krát během jejich zadržení ze strany CIA.

Právníci zadržených uvedli, že vyšetřování bylo úmyslně zastaveno, aby se zabránilo politicky trapnému soudu, a případně se neukázalo zapojení vyšších polských představitelů, kteří ale popřeli, ža by státní zástupce uvedl, že by byl případ složitý a že by potřeboval více času.

Amrit Singh, právník na Open Society Justice Intiative, zastupuje druhého zadrženého v případu, Abda-al-Nashiriho. Al-Nashiri byl údajně zapletený v bombardování válečné lodě USS Cole v Jemenu v roce 2000, které vedlo k úmrtí 17 amerických námořníků. Singh uvedl, že toto úterní rozhodnutí vytvořilo presedens pro ostatní země.

“Tento rozsudek vyšle jasnou a hlasitou zprávu, že evropské státy, které spolupracovaly na mučícím programu CIA se nemůžou vyhnout odpovědnosti,” řekl Singh.

Další země, o kterých se ví, že se měly podílet na tajných věznicích CIA a jejich mučícím programu, jsou Rumunsko, Diego Garcia, Pákistán, Afghánistán, Maroko a Thajsko.

Rozhodnutí soudu zvýší tlak na evropské země, aby ukončily mlčenlivost o jejich zapojení do celosvětového mučícího programu CIA, které začaly po útocích 11. září 2001 na Spojené státy.

Zveřejnění prosincové zprávy Senátního Výboru pro zpravodajskou činnost USA o mučení, odhalilo četné podrobnosti o tom, jak desítky zadržených byly vystaveni mučení – včetně waterboardingu a potupujících poprav, které přinesly jen velmi málo výsledků, pokud vůbec nějaké.

Po vydání zprávy Senátu, bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski a bývalý premiér Leszek Miller poprvé přiznali, že věděli, že CIA zadržovala lidi na polské půdě.

Nicméně, také uvedli, že nevěděli nic o tom, co se dělo za zdmi věznice Quartz, která se nachází na základně zpravodajské tréninkové akademie v polském lese.

 

 

RT /Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*