Evropský sen se změnil na bulharskou noční můru

Evropský sen se změnil na bulharskou noční můru

Syrská uprchlická vlna, vedená převaděči nebo navigací smartphonů, se do Bulharska valí už tři roky. Jejich naděje na bezpečné evropské útočiště se ztrácí společně s poznáním drsné bulharské reality. Nejchudobnější země EU je notoricky známá svými přelidněnými uprchlickými tábory, jejichž životní podmínky byly označeny za politováníhodné mnohými lidsko-právními organizacemi.

Bulharsko svádí boj o poskytnutí kvalifikovaných pedagogů pro tábory a záchytné centra. Většina zaměstnanců hovoří jen bulharsky a nejsou vyškoleni pro práci s psychologicky zranitelnými cizinci. Neexistují žádné integrační programy nebo lekce domácího jazyka pro migranty. V případě, že utečenci prokážou odvahu a odhodlanost zůstat v zemi, střetávají se s vyhlídkou dlouhodobé nezaměstnanosti, případně, pokud mají štěstí, s mizerně placenou prací. Většina lidí v regionu vydělá 400 – 500 bulharských leva měsíčně, což je ekvivalent 200 – 250 eur.

Foto: Independent Balkan News Agency
Foto: Independent Balkan News Agency

Ve většině případů, státní přijetí nebo odmítnutí uprchlíka trvá 6 měsíců, i když má být rozhodnuto do 30 dnů. Do té doby musí syrské sny o cestě do Německa za kurdskou komunitou počkat. Dlouhé čekání vytváří napětí v táborech, konstantní hladovky a nepokoje.

Další příčinou nepokojů je nedostatek prostoru v táborech, které musí ubytovat 2 rodiny v jedné místnosti. Při přidělování pokojů jsou náboženské a kulturní rozdíly zohledněné jen zřídkakdy.

Většina migrantů dorazí do Bulharska po zaplacení převozu do Evropy bez peněz. Spoléhají se na pomoc svých příbuzných v západní Evropě.

Syřané přichází z jejich válkou zpustošené země do jiné země, která je téměř stejně zpustošená, i když ne prostřednictvím ozbrojeného konfliktu, ale chudobou a depopulací. Kontakt s uprchlíky je v okolí pohraniční oblasti Haskovo samozřejmostí. Místí obyvatel se často setkává s dilema, zda uprchlíky „otočit“ na hranicích prostřednictvím policie nebo se stát pašerákem. Ať si vyberou kteroukoliv možnost, během následujících let bude definovat turbulentní situaci v jižním Bulharsku právě přítomnost uprchlíků.

 

Byline/ZaV/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Evropský sen se změnil na bulharskou noční můru

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*